2021-12-17

Najczęściej popełniane błędy podczas pracy z pistoletem lakierniczym

Pistolet lakierniczy to kluczowe narzędzie w każdym zakładzie lakierniczym. To od jego sprawności i precyzji zależy końcowy efekt pracy lakiernika. Dokładnie i prawidłowo położone warstwy lakieru stanowią o jakości danego zakładu oraz ocenie fachowców, więc ważne jest, by unikać popełniania niektórych z najczęściej zdarzających się błędów.

Podstawowe zasady dotyczące obchodzenia się z pistoletem

Istotne w przypadku pistoletów lakierniczych, bez względu na ich markę, przeznaczenie czy typ, jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad, które decydują o ich trwałości oraz sprawności. Gdy zostaną zasady te zlekceważone, może to skutkować nierównomierną pracą pistoletu, utraceniem precyzji, brakiem symetrii strumienia oraz szczelności i tak dalej. Lakiernicy zwykle zdają sobie więc sprawę z tego, że pistolet jest narzędziem precyzyjnym, które wymaga specjalnego traktowania. W instrukcji obsługi pistoletu lakierniczego można znaleźć informacje o tym, jak należy z nim postępować:

  • należy się z nim obchodzić bardzo ostrożnie,
  • pistolet trzeba dokładnie umyć tuż po zakończeniu malowania, ze szczególną uwagą poświęconą elementom dyszy,
  • pistolet należy przechowywać w miejscu, w którym nie będzie zagrożenia uszkodzenia lub zabrudzenia go,
  • trzeba pamiętać o okresowym konserwowaniu pistoletu.

I choć zwykle przestrzega się zasady dotyczącej przechowywania narzędzia, to jeśli chodzi o pozostałe, wiążą się z nimi popełniane błędy prowadzące do uszkodzeń pistoletu.

Czyszczenie pistoletu lakierniczego i jego elementów

Najlepiej byłoby zaopatrzyć się w dodatkową myjkę do pistoletu lakierniczego, która ma za zadanie, przy pomocy odpowiedniego środka myjącego, pomóc w precyzyjnym czyszczeniu narzędzia. Środek myjący można podać tzw. recyrkulacji w myjce jeśli nie zawiera jeszcze zbyt dużo zanieczyszczeń, w innym przypadku może nie być efektywny, a nawet doprowadzić do szybszego zużycia ruchomych części w pistolecie.

W przypadku braku myjki pistolet trzeba myć ręcznie, co może być tak samo skuteczne, ale bardziej czasochłonne. Najczęstszym błędem jest tu zanurzanie całego pistoletu w rozpuszczalniku i przepłukiwanie kanałów powietrza. W tej sytuacji rozpuszczalnik razem z pozostałymi w nim resztkami lakieru, które zostają wypłukane z komory farby i kubka, dostają się do kanałów powietrza, gdzie osiadają i przyklejają się do wewnętrznych powierzchni tych kanałów, a także gwintów i elementów regulacyjnych. Jak skończymy myć pistolet to pozostałości rozpuszczalnika odparowują i zostawiają zanieczyszczenia wewnątrz.

Regularne mycie pistoletu lakierniczego w niewłaściwy sposób skutkuje przyspieszonym zużyciem uszczelnień elementów trących oraz gwintów poprzez zanieczyszczenia osadzające się na nich i utrudniające im pracę. Dodatkowo może to prowadzić do zwężenia średnic przepływu kanałów powietrza, a więc też na sposób, w jaki farba jest rozdrabniana przez pistolet.

Stosowanie niewłaściwych narzędzi do pistoletu lakierniczego

Kolejnym błędem obsługi pistoletu jest używanie nieodpowiednich narzędzi. Zwykle producenci i dystrybutorzy, jak np. DeVilbiss, zapewniają wszystkie klucze, które są niezbędne do obsługi. Jeśli lakiernik stosuje inne, nawet jednorazowo, często prowadzi to do poważnych i nieodwracalnych uszkodzeń. Najłatwiej zniszczyć dyszę pistoletu, która zapewnia precyzję, a dokładniej kapę powietrza. Każda zmiana w otworach wylotowych powietrza ma znaczący wpływ na cechy strumienia farby. Nie można przetykać tych otworów szpilką ani doczyszczać kapy drucianą szczotką.

Konserwacja pistoletów lakierniczych

Konserwacja jest często mylnie pojmowana jako rozebranie pistoletu na części pierwsze i dokładne umycie pojedynczych jego elementów, a następnie złożenie ich w całość. To prowadzi do wielu różnych szkód, które mogą wydarzyć się po drodze. Jeśli planujemy rozebrać pistolet lakierniczy, trzeba go najpierw dokładnie wymyć. Zabrudzone gwinty, pokryte warstwą lakieru, stawiają dodatkowy opór przy rozkręcaniu. Wywieranie nacisku na ten opór może prowadzić do urwania niełatwo dostępnych śrubek lub do uszkodzenia krawędzi łba. Dodatkowo przy zachowaniu tej kolejności, tzn. jeśli uda nam się rozłożyć na początek narzędzie i później domyć poszczególne elementy, to może okazać się, że przy próbie złożenia ich nie wszystko będzie się zgadzało. Najdrobniejsze z części, małe uszczelnienia, sprężyny i inne łatwo zgubić lub trwale odkształcić. Niekoniecznie łatwo można też dorobić zagubione części i je zastąpić. Jeśli, na przykład, zgubioną sprężynę docisku iglicy będziemy próbowali zastąpić inną (mocniejszą i dłuższą), dość łatwo i szybko możemy zniszczyć dyszę. Za mocne dociskanie rozbija dyszę farby. Zniszczeniu może też ulec gwint śruby, która sprężynę dociska. Zbyt słaba sprężyna z kolei wpływa na niedomykanie się dyszy farby i możliwy wyciek farby.

Chociaż wydaje się, że pistolet lakierniczy nie jest zbudowany w skomplikowany sposób, w żadnym wypadku nie można tu stosować elementów zastępczych. Jedynie oryginalne części mogą zapewnić prawidłową pracę pistoletu. Zanim przystąpimy do konserwacji konieczne jest też przeczytanie instrukcji i zapoznanie się z działem tam występującym: “Eksploatacja/konserwacja pistoletu”. Najczęściej nie zaleca się całkowitej rozbiórki pistoletu samodzielnie i może to wykonywać w ostateczności wyspecjalizowany serwis. W instrukcji jest objaśnione, które elementy konserwować w jaki sposób oraz jakie działania mogą prowadzić do utraty gwarancji.

Pistolety lakiernicze, np. pochodzące od dystrybutora DeVilbiss, ułatwiają pracę i są źródłem precyzji nałożenia lakieru, ale żeby spełniały swoją rolę konieczne jest odpowiednie użytkowanie ich. Niezależnie od posiadanego doświadczenia zawsze trzeba się zapoznać z instrukcją obsługi, która jest dołączona do narzędzia.

Więcej informacji na temat obsługi oraz pielęgnacji pistoletów znajdą Państwo na stronie www.devilbiss.info

One comment on “Najczęściej popełniane błędy podczas pracy z pistoletem lakierniczym”

  1. kto może polecić jakiś pistolet do malowania amatorskiego? miałem kilka po 100-300zl i teraz chciałbym przejść na coś normalnego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram