2022-05-17

Co ile wymieniać olej w silniku, czy zależy to od jego rodzaju?

Olej silnikowy to sztandarowy płn eksploatacyjny, o którego potrzebie niestety nie wszyscy pamiętają na czas. Olej silnikowy jest ważny dla samego silnika oraz jego wszystkich ruchomych mechanizmów, które wymagają smarowania oraz chłodzenia. Producenci w jasny sposób deklarują wymagane odstępy pomiędzy wymianą oleju dla konkretnych modeli silników. Odstępy te wynikają głównie z konstrukcji danego silnika i jego osprzętu, między innymi turbiny. W tym wpisie dowiesz się jak często należy wymieniać olej oraz jakie czynniki mają na to wpływ.

Jak często zmieniać olej - Long Life

Obecnym standardem jak i trendem są oleje Long life, które posiadają męczliwość wydłużenia okresów między przeglądami do nawet 30 tysięcy kilometrów. Oleje te są przystosowane do długotrwałej pracy i nie ulegają tak szybkiej degradacji. Ich trwałość czasowa to zwykle 2 lata. Nawet mimo nieprzebycia odległości 30 tysięcy kilometrów, po takim czasie i tak należy taki olej wymienić.

Tego typu oleje cechują się bardzo dobrą jakością, na którą składa się kilka czynników takich jak: właściwości antykorozyjne, stabilność temperaturowa i zdolność do utrzymania wnętrza silnika w czystości – bez osadów i nagaru.

Pamiętać należy, że warto częściej zmieniać filtr oleju w przypadku stosowania olejów typu Long life. Na 30 tysięcy kilometrów filtr oleju powinie zostać zmieniony dwukrotnie lub nawet trzykrotnie.

Wymiana co 15 tysięcy km - oszczędność

Zmiana oleju co 15 lub nawet 20 tysięcy kilometrów w wielu silnikach będzie zupełnie wystarczające, jeżeli nie są to silniki które nadmiernie się zużywają i nie posiadają turbiny.  Turbina może znieść nieświeży olej znacznie gorzej niż sam silnik, a jej koszt jest zwykle dość wysoki. Warto skrócić ten okres również dla silników z łańcuchem rozrządu. W praktyce warto zmieniać jednak olej znacznie częściej niż 20 tysięcy kilometrów.

Wymiana co 5-10 tysięcy km - trwałość

Dla większości silników standardem jest wymiana standardowego oleju co 10 tysięcy kilometrów. Można to robić częściej dla jednostek bardziej wysilonych lub takich, gdzie wykryto niską jakość elementów silnika i częstsze awarie. Wymiany serwisowe oleju co 5 tysięcy kilometrów, dla dobrych silników nie posiadają sensu pod względem ekonomicznym, ponieważ taki olej jeszcze w pełni spełnia swoje zadanie. Wyjątek mogą stanowić oleje najniższej klasy z niską ilością substancji uszlachetniających – te warto zamienić szybciej, aby silnik nie zbierał nagaru i nie zapychał wąskich kanałów olejowych.

Jak często zmieniać olej w starym samochodzie?

W starszych pojazdach, które najlepsze lata mają już za sobą olej warto wymieniać zgodnie z zaleceniem producenta, czyli zwykle co 15 tysięcy kilometrów. Częstsze wymiany będą nieuzasadnione ekonomicznie, ponieważ proces degradacji silnika olejem, który przepracował 15 tysięcy jest bardzo nieznaczny i długotrwały.

Przeczytaj więcej w artykule poświęconym wymianom oleju silnikowego.  Dowiesz się jakie istnieją rodzaje olejów oraz jak go samodzielnie wymienić.

One comment on “Co ile wymieniać olej w silniku, czy zależy to od jego rodzaju?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram