2021-11-22

Niezbędne narzędzia w garażu każdego właściciela auta

 Każdy posiadacz auta chociaż raz spotkał się z sytuacją, w której potrzebował narzędzi, by naprawić swój pojazd, ale akurat ich nie posiadał. Oczywiście jest to problem, który da się rozwiązać, o ile naprawa nie jest pilna i możemy wybrać się do sklepu i uzupełnić zapasy. Problem pojawia się natomiast jeśli owego czasu nie ma i drobna usterka powoduje komplikację. Można by wówczas rzecz, że przezorny zawsze ubezpieczony. Dlatego też, tak istotne jest, by każdy właściciel auta posiadał w swoim warsztacie niezbędny zestaw akcesoriów, pozwalający na wykonanie drobnych i prostych napraw zarówno w garażu, jak i drodze.

Zestaw podstawowy dla każdego garażu

Na samym początku warto porozmawiać o narzędziach pieszej potrzeby, które powinien mieć każdy właściciel auta. Pierwszym z najważniejszych narzędzi, jakie powinien mieć każdy zarówno w garażu, jak i podręcznej skrzynce samochodowej jest taśma klejąca. Choć na pozór, mogłoby się wydawać, że przy jej pomocy nie uda się nic naprawić w nowoczesnych autach, to tak naprawdę w przypadku awarii w trasie można sporo zdziałać. Taśma może poratować nas również w przypadku stłuczki, gdy uszkodzone elementy zwisają i mogą odpaść. Myślę, że o posiadaniu zestawu opasek zaciskowych zwanych również trytytkami nie muszę wspominać, gdyż podobnie jak taśma jest podstawowe narzędzie w każdym warsztacie.

Następnym z podstawowych narzędzi, powinien być zestaw kluczy zarówno niezbędnych przy wymianie kół, ale i podstawowych naprawach. Wymiana, chociażby wycieraczki czy drobne naprawy serwisowe jak chociażby wymiana akumulatora wymagają podstawowych kluczy, przez co warto by taki zestaw znajdował się w garażu właściciela auta. Bardzo podobnie wygląda sprawa również ze śrubokrętami, które nie raz przydają się przy aucie. Wymiana bezpieczników, odkręcanie osłon czy montaż niektórych akcesoriów to zaledwie kilka napraw, które byłyby niemożliwe bez podstawowego zestawu śrubokrętów. Kupując taki zestaw, warto postawić na śrubokręt z wymiennymi bitami, dzięki czemu oprócz podstawowych będziemy mieli, chociażby torxy czy imbusy.

Kolejnym z narzędzi, które jest przydatne, jeśli lubicie majsterkować przy samochodzie, jest wkrętarka z zestawem dopasowanych bitów i nasadek. Wbrew pozorom to nie tylko narzędzie niezbędne przy drobnych parach w domu, ale i zestaw przydatny przy chociażby wymianie elementów zawieszenia czy tworzenia autorskich części. Szczególnie tyczy się to starszych aut, do których niekiedy brakuje części i jako majsterkowicz podejmujemy się ich wykonania. O elementach takich jak młotek czy kombinerki nie będę się zbyt długo rozpisywał, ponieważ jest to podstawa niezależnie czy posiadasz auto, czy nie. Wspomnę jednak, że warto mieć kilka sztuk różnych rozmiarów. Nie zawsze jednak dostępność jest tak dobra, by wszystko zrobić jednym narzędziem.

Często, szczególnie w starszych autach nie obejdzie się bez odrdzewiacza w postaci WD-40, dzięki któremu odkręcenie starych śrub byłoby niemożliwe. Warto więc posiadać w garażu zapas jednego czy dwóch opakowań.

Narzędzia przydatne w warsztacie właściciela-majsterkowicza

Mówiąc o wyposażeniu warsztatu właściciela auta, nie możemy zapomnieć o kilku niezbędnych rzeczy, które warto mieć, gdy się zepsują. Pierwszą z nich jest zestaw bezpieczników, które przydają się, gdy któryś z nich przestanie działać. Jest to awaria, która zdarza się dość często, a bardzo łatwo to samemu wymienić. Identycznie sprawa wygląda, jeśli chodzi o wymianę żarówki, która w większości przypadków jest banalnie prosta. Przy odrobinie chęci, każdy bez problemów sobie z nią poradzi, oszczędzając tym samym czas i pieniądze.

Mówiąc o podstawowych wymianach, warto również wspomnieć o wymianie oleju, którą przy odpowiednich warunkach również można przeprowadzić we własnym garażu. Niezbędny będzie tutaj odrobina determinacji, ale i odpowiednich narzędzi. Jednym z nich jest opaska bądź szczypce do odkręcania filtra oleju niezbędny przy takiej wymianie.

Jak widać posiadanie auta to nie tylko opłacanie kosztów utrzymania, napraw czy zakupu paliwa, ale i momenty, w których niezbędne jest użycie własnych umiejętności i rozwiązanie problemu. Warto więc być przygotowanym na taką ewentualność i posiadać niezbędne narzędzia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram