2021-11-05

Od 1 grudnia znikną szlabany na autostradach A2 i A4 (500 zł kary za brak biletu)

Znikną szlabany na autostradach

Zostaną wprowadzone zmiany na autostradach zarządzanych przez GDDKiA.  Między innymi, znikną  szlabany, ale do przejazdu wymagane będą bilety. Za brak ważnego biletu poświadczającego opłatę będzie grozić kara 500 zł. GDDKiA przewiduje znacznie szybszy przepływ pojazdów, ponieważ opłata biletu nie będzie możliwa w okienku w tzw. bramkach autostrady.

Gdzie zniknął szlabany?

Usunięcie szlabanów oraz bramek dotycz autostrad:

  • A2 Konin - Stryków,
  • A4 Bielany Wrocławskie - Sośnica.

Termin zmian dla innych odcinków nie jest jeszcze znany.

Kiedy znikną szlabany?

Termin usunięcia bramek i szlabanów przewidziany jest na 1 grudnia tego roku na dwóch odcinkach (A2 oraz A4).

Jak kupić bilet?

Będą dwa sposoby, aby móc legalnie się poruszać. Jednym z nich jest zakup biletu na na przykład stacji benzynowej lub przeznaczonych do tego automatach, które już są montowane. Drugim sposobom zakupu biletu w aplikacji e-TOLL.PL lub portal internetowy e-Urząd.

Do zakupu biletu będą wymagane takie dane jak numer rejestracyjny pojazdu, odcinek po jakim zamierza się poruszać oraz termin rozpoczęcia ważności biletu. Od podanego terminu bilet będzie ważny 24 godziny.

Dla osób, które często korzystają ze wspomnianych odcinków autostrady wskazane jest korzystanie z systemu e-TOLL, który upraszcza i automatyzuje proces zakupu biletów.  Aplikacja automatycznie zakupi bilet na podstawie odczytu GPS za pomocą wybranej metody płatności.

Mandat za brak biletu na autostradzie

Mandat za brak biletu będzie wynosił 500zł i będzie naliczany w formie wezwania do wniesienia opłaty dodatkowej. Termin płatności to 14 dni, tak jak w przypadku standardowych mandatów.

Wykrywanie braku opłaty

Zakupiono oraz przystosowano ponad 100 pojazdów w celu kontrolowania kierowców. Sprawdzanie biletów będzie w pełni automatyczne, ponieważ wykorzystano systemy rozpoznawania tablic rejestracyjnych, które jednocześnie potrafią skanować kilka samochodów.  Sam fakt, że znikną szlabany, nie oznacza, że obsługa  autostrady lub bilety zrobią się tańsze.

 

Zapraszamy po więcej nowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram