2022-11-15

Orlen: 434 stacji ładowania dla Niemiec

Prezes Zarządu PKN ORLEN, Daniel Obajtek informuje, że spółka zamierza utworzyć 434 stacji ładowania w Niemczech. Dla porównania, w Polsce istnieje około 470 takich obiektów.

W plany spółki wpisuje się również rozbudowa sieci stacji ładowania do 1 000 takich jednostek w Polsce. PKN ORLEN od dłuższego czasu rozwija sieć stacji ładowania w Europie. Głownie w Polsce, Czechach oraz Niemczech.  W Niemczech i Czechach pracuje 86 szybkich stacji ładowania o mocy  50 – 150 kW oraz 8 o niższej mocy, czyli do do 50kW. W Polsce szybkich stacji jest około 140, w tym jedynie dwie do mocy do 50kW – pozostałe to również 50 do 150 kW.

Orlen planuje powiększyć swoje wpływy rozszerzając swoją ofertę urządzeń o ładowarki prądu stałego (DC). Aktualnie większość ładowarek w Polsce to ładowarki wykorzystujące prąd przemienny (AC) o małej mocy. Proces ładowania samochodu elektrycznego ładowarką AC jest mniej efektywny niż w przypadku zastosowania stacji DC ze względu na potrzebę jego zmiany na prąd stały, bo taki jest stosowany w pojeździe .

Ładowarki Orlen

Większość ładowarek PKN ORLEN znajduje się bezpośrednio przy stacjach paliw ORLEN. W sieci ładowarek należącej do PKN ORLEN, kierowcy pojazdów elektrycznych mogą skorzystać z ładowarek od 3 różnych producentów:
  • Ekoenergetyka,
  • ABB,
  • Efacec.
Wszystkie egzemplarze ładowarek na stacjach Orlen są wyposażone w 3 różne rodzaje złącz:
  • złącze CCS  (DC),
  • złącze CHAdeMO (DC),
  • złącze AC  Typ 2.

Orlen stara się być EKO

W ostatnich latach Orlen stawia bardzo mocno na rozwiązania odnawialne. Kilka dni temu spółka informowała o realizacji jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju. W pierwszym kwartale 2023 roku zostanie w pełni uruchomiona farma o łącznej mocy 62 MW, która ma zasilić ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych zieloną energią.

Fotowoltaika, wraz z energetyką wiatrową i małymi reaktorami jądrowymi, są filarami naszego strategicznego rozwoju, zwiększającymi bezpieczeństwo energetyczne kraju ~ Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram