Polska deklaruje wycofanie ze sprzedaży aut spalinowych (z konkretną data)
Na konferencji COP26 ponad 100 zainteresowanych podmiotów, takich jak państwa oraz producenci samochodów zadeklarowało rezygnację z silników spalinowych w pojazdach. W krajach deklarujących rezygnację znalazła się również Polska. Porozumienie określa, że wszystkie oferowane nowe pojazdy (również ciężarowe) będą zeroemisyjne do 2040 roku lub wcześniej.
Na szczyt klimatyczny COP26
Konferencja klimatyczna ONZ COP 26 to wydarzenie, gdzie przywódcy państw świata oraz inne podmioty spotykają się, aby ustalać globalne działania na rzecz kryzysu klimatycznego. Spotkanie odbywa się niemal każdego roku – w 2020 r. spotkanie nie odbyło się ze względu na globalną pandemię Covid-19. Oznaczenie COP pochodzi od nazwy „konferencja stron” (ang. conference of the parties) konwencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych. “COP 26” to 26 z kolei tego rodzaju spotkań.
Kto deklaruję poparcie zakazu aut spalinowych?
Do stron, które deklarują poparcie zakazu pojazdów spalinowych, nalezą m.in: Ford, General Motor, Volvo, Jaguar Land Rover oraz Mercedes-Benz. Mimo wszystko, aby sprzedawać pojazdy spalinowe, każdy producent będzie musiał się dostosować do porozumienia, które zapewne dotknie całą Unie Europejską i wiele innych krajów. Swoje poparcie wyraziły również firmy niezwiązane bezpośrednio lub całkowicie z produkcją pojazdów takie jak: Tesco, Ikea, Tesco, ABB, Siemens oraz wiele innych.
Kraje, które podpisały porozumienie:
Austria
Azerbejdżan
Chile
Chorwacja
Cypr
Dania
Dominikana
Finlandia
Ghana
Holandia
Indie
Irlandia
Islandia
Izrael
Kambodża
Kanada
Kenia
Litwa
Luksemburg
Norwegia
Nowa Zelandia
Paragwaj
Polska
Republika Zielonego Przylądka
Rwanda
Salwador
Słowenia
Szwecja
Turcja
Urugwaj
Wielka Brytania
Utrudnienia dla właścicieli pojazdów
Zakaz sprzedaży pojazdów spalinowych to kolejny cios dla zwykłego obywatela. Jak dotąd, nie rozwiązano kwestii odpadów związanych z pojazdami elektrycznymi, a infrastruktura dla tych pojazdów praktycznie nie istnieje. Kołem zapasowym mogą okazać się przydomowe stacje ładowania samochodów elektrycznych, które będą korzystać z paneli fotowoltaicznych.
Wspominane zmiany są dość odległe. Warto zapoznać się z aktualnymi utrudnieniami, takimi jak zmiany w przepisach o LPG.
Jeśli wyrazisz zgodę klikając X serwis oraz Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe takie jak adresy IP, adresy e-mail czy identyfikatory plików cookie do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w naszych serwisach, aplikacjach i w Internecie. Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Jeśli nie chcesz wyrazić zgody upuść stronę.
Poprzez kliknięcie X wyrażasz zgodę na zainstalowanie i przechowywanie plików typu cookie przez Megatool oraz Zaufanych Partnerówserwisu na Twoim urządzeniu końcowym.
Serwis obejmuje: użycie dokładnych danych geolokalizacyjnych. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich. Spersonalizowane reklamy i treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców, rozwój produktu.