2022-05-18

Polskie samochody elektryczne - Izera nie powstanie?

Izera to marka, której celem od 2020 była budowa samochodów elektrycznych polskiej produkcji i konstrukcji. Początki prac nad marką przypadają na lata 2015-2016, ale powstanie marki publicznie ogłoszono w 2020 i zaprezentowano pierwsze prototypy. Zapowiedziano, że w pierwszym roku (od 2023) zostanie wyprodukowane pierwsze 60 000 egzemplarzy samochodów elektrycznych tej marki. W kolejnych latach - 100 000 sztuk.

Izera otrzymuje pieniądze z budżetu państwa

ElectroMobility Poland, czyli firma odpowiedzialna za markę Izera otrzymała 250 milionów złotych z budżetu państwa na rozwój pojazdu elektrycznego. W zamian Skarb Państwa miał otrzymać znaczną część udziałów w spółce. Pieniądze mają zostać wydane na utworzenie fabryki w Jaworznie. Szacuje się, że jest to mały procent wszystkich kosztów tej inwestycji.

Jaworzno

Projekt Izera może się nie udać

Mimo tego, że projekt własnego pojazdu i stopniowe uniezależnienie się od zewnętrznych marek samochodów jest dla Polski dobrze obranym celem z wielu względów, to z pewnością niełatwym. To nie pierwsza próba utworzenia marki w Polsce. Jak dotąd poprzednie inicjatywy okazały się nieskuteczne mimo projektów gotowych do produkcji. Przyczyną jest to, że obecnie stworzenie projektu pojazdu i nawet wyprodukowanie prototypu nie jest najtrudniejszym elementem. Aktualnie barierą jest  m.in pozyskanie surowców i strategicznych dostawców elementów, a następnie sam montaż przy zachowaniu konkurencyjnej ceny.

Marka Izera nie posiada wielkich kontaktów, ani wypracowanego know-how, który jest skomplikowany w tej branży. Wiodące marki wypracowywały optymalne metody produkcji przez lata oraz posiadają wieloletnie kontrakty ze sprawdzonymi dostawcami. Nawet taki gigant jak Tesla nawiązał bezpośrednią współpracę z marką Mercedes ze względów ekonomicznych.

Jak dotąd, firma nie pozyskała umowy z firmą, która miałby być partnerem strategicznym, który udostępni swoją platformę.  Oznacza to, że na pojawienie się polskich samochodów elektrycznych z Jaworzna będziemy musieli poczekać znacznie dłużej, lub ze względu na aktualne konflikty nie doczekamy się ich wcale.

Specyfikacja Izera

Firma ElectroMobility Poland nie podała dokładnych specyfikacji, ale przewiduje się następujące parametry pojazdów:

 • akumulatory 40 lub 60 kWh,
 • zasięg do 400 km,
 • przyśpieszenie 8 sekund do 100 km/h,
 • prędkość maksymalna 160 km/h.

W wyposażeniu znajdziemy między innymi system stabilizacji toru jazdy,  system ostrzegania przed zderzeniem, system wykrywania martwego pola, system wykrywania znaków drogowych. Z bardziej klasycznych elementów, znajdziemy klimatyzację, podgrzewanie kierownicy oraz wiele innych. Większość podzespołów będzie zamawiany od czołowych zagranicznych producentów.

Zdjęcie pojazdu Izera

Arrinera Hussarya niezrealizowany polski projekt samochodu

Izera to nie pierwszy polski projekt samochodu. W ostatnich latach bardzo ochoczo zapowiadano pojazdy Arrinera.

Pojazdy tworzone przez markę Veno Automotive  od 2008 do 2011, a następnie przez markę Arrinera do 2021 roku, które również były dotowany ze Skarbu Państwa nie doczekały się realizacji. Firma nie sprzedała ani jednego pojazdu, a notowania marki spadły do niemal zera.

Mamy nadzieję, że tym razem polski samochód osiągnie sukces, przynajmniej w kraju.

28 comments on “Polskie samochody elektryczne - Izera nie powstanie?”

  1. Takiej propagandy jak za PiSu to jeszcze Polska nie widziala! Golmulka i Gierek nie godni sa Morawieckiemu buty czyscic. Sposob banalny zeby tluszcza miala radoche. Pokrzyczec o jakis samochodach elektrycznych stepkach,, centralnych portach. Wszyscy happy jaka to Polska bedzie potezna i wielka - jak za Piastow. Wyprowadza miliardy dla kolesi, sprawa po cichu umrze. Pozniej sprawdzony sposob - na pytania dziennikarzy odpowiadamy " pomidor" albo uciekamy.. W ostatecznosci nie dajemy mozliwosci zadania pytania ( patrz "koferencje" Morawieckiego i Kaczynskiego gdzie nawet jak padnie niewygodne pytanie to jeden czy drugi, poprostu wychodzi)

  2. A Izery będzie można parkować pod domami postawionymi przez Polskie Domy Drewniane 😁

  1. Akurat tutaj zamknął ukraiński właściciel której PiS na prośby stoczniowej solidarności ja sprzedał

  2. w stoczni marynarki wojennej jest 8 mld. do wzięcia tylko trzeba utopić projekt miecznik

  1. Bo odróżniają polityczny PR, populizm i rozdawnictwo celem utrzymania władzy od realiów.

  2. Bo nie lubią gdy cwaniacy naciągają naiwnychi na swoje piękne, nierzeczywiste wizję. Arrinea to był przekręt cwaniaka, który latami dymal inwestorów. Morawiecki podciągnął to na wyższy poziom i straciliśmy miliony złotych. Za te pieniądze można było ściągnąć inwestora który wiedział co robić i poprawić byt kilku pokoleń Polaków. Ale po co.

  3. Bo oni są ojkofobami. Antypolakami wychowanymi przez antypolaków.

  1. Ja wiem za Tuska było lepiej.......... można było coś zakombinować a jak się nie udało to nie my to pisiory zrobiły

  1. Polacy nawet śmieci nie potrafią segregować a co dopiero produkować samochody.

 1. Większość komentarzy to objaw ludzi chorych z nienawiści do jakiegokolwiek sukcesu naszego kraju!

  1. Ja doskonale to wiedziałem że tak będzie.
   Dlaczego my ciągle dajemy się dumać za nasze pieniądze innym? Tyle to już miało być wspaniałych projektów z których nic nie wyszło, a my ciągle nie potrafimy wyciągać wniosków na przyszłość. Polak nie jest wcale mądry po szkodzie tylko tak samo głupi.

 2. Cały czas Nas oszukują ! W każdym jednym dniu ! Jak tu żyć ? Jak mieć osąd poprawny !?
  Najlepszy jest dystans do wszystkiego i wszystkich ! Trzeba postępować , tak jak postępują z Nami !

 3. Cały czas Nas Polaków naciągają, miała być izera, a kasa idzie "w PiSdu na szoszonow, UE się wypięła, bo badają dalej praworządność, a Ukraińców utrzymujemy z kasy państwowej, taka to solidarność i poprawność polityczna.

 4. Niech zaczną od rowerów i motorowerów elektrycznych, zdobędą doświadczenia itd... no tylko, prezesa nie zmienią bo za dużo zarabia..., Pasjonatów tam trzeba, nie rozumiem dlaczego by rząd miałby nie pomóc,...ale musi zabrać tych nieudaczników politycznych, trzeba chcieć, a nie głodne kawałki opowiadać....,
  Nie ma szans, politycy stołki, słupki.. nie tędy droga...

 5. Ale za to że nie będzie tzw Izery państwowa firma wybuduje elektryczne autobusy w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram