2022-07-10

Chłodzenie samochodu w czasie upałów

Chłodzenie samochodu w czasie upałów jest bardzo istotnym elementem podczas sezonu letniego. Każdy kierowca mierzy się co roku z falami upałów. Otwierając nagrzany samochód gorące powietrze aż bucha mu w twarz, mimo że na zewnątrz pojazdu jest ponad 30 stopni. Wysokie temperatury nie tylko negatywnie wpływają na nasze samopoczucie, ale także mogą doprowadzić do zniszczenia sprzętu elektronicznego pozostawionego w samochodzie. Jakie zagrożenia niosą ze sobą upały? Jak używać klimatyzacji w czasie lata, żeby nie zachorować? Jak zabezpieczać wnętrze pojazdu przed wpływem promieni słonecznych?

Nagrzane wnętrze samochodu

Pozostawiony samochód w słońcu podczas upałów nagrzewa się nawet do 60 stopni. Także przy zostawionych uchylonych oknach siedzenie w samochodzie może mieć bardzo złe skutki. W tym miejscu warto przypomnieć, żeby nie zostawiać ani dzieci ani zwierząt w samochodzie nawet na parę minut, ponieważ grozi to utratą ich zdrowia, a nawet życia. Nawet gdy przy odrobinie szczęścia nic się im nie stanie nie można zapomnieć o ich samopoczuciu podczas siedzenia w tej nagrzanej puszcze.

Chłodzenie samochodu to zwiększenie bezpieczeństwa jazdy

Wpływ upałów na samopoczucie kierowcy jest ogromny. Wysokie temperatury powodują zaburzenia koncentracji, spowolnione reakcje a także szybsze zmęczenie jazdą. Podczas fali upałów liczba wypadków drogowych się zwiększa. Nie tylko z powodów wyżej opisanych ale także w wyniku zasłabnięcia kierowcy, co jest szczególnie niebezpieczne dla samego kierowcy jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego niezbędne jest skuteczne chłodzenie samochodu podczas jazdy.

Jazda samochodem podczas upałów

Ogólną zasadą podczas upałów jest ograniczenie wychodzenia z domu. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Większość osób musi dojechać do pracy lub na zakupy. Niektórzy wybierają się na wakacje. Warto wtedy szczególnie pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu, żeby ograniczyć zagrożenie udarem cieplnym podczas jazdy. Należy wtedy zastosować jeszcze bardziej zasadę braku zaufania do innych kierowców. Na nich także wysoka temperatura działa bardzo negatywnie. Nawet jeśli kierowca prowadzi samochodów z należytą ostrożnością i zgodnie z przepisami może dojść do wypadku. Podczas fali upałów warto zwracać szczególną uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Jak to zrobić skoro koncentracja jest zaburzona? Oprócz dbania o nawodnienie organizmu należy unikać przebywania na zewnątrz, szczególnie w pełnym słońcu. Natomiast w samochodzie niezbędna jest poprawnie działająca klimatyzacja. W innym przypadku bardzo wysoka temperatura wewnątrz auta może doprowadzić nawet do zasłabnięcia za kierownicą. Zatem chłodzenie samochodu podczas upałów jest bardzo istotne ze względu na samopoczucie podróżujących, a także bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Jak używać klimatyzacji?

Chłodzenie samochodu w czasie upałów jest najbardziej skuteczne przy użyciu klimatyzacji. Jak jej używać żeby skutecznie zmniejszyć temperaturę we wnętrzu pojazdu i jednocześnie nie zachorować?

Serwisowanie klimatyzacji

Pierwsza zasada dla posiadaczy klimatyzacji to jej serwisowanie. Dla poprawnego działania klimatyzacji samochodowej kierowcy powinni ją serwisować dwa razy w roku. Wtedy jest uzupełniany środek chłodniczy, a także środek smarny. Dodatkowo wymieniany jest filtr kabinowy, a cały układ klimatyzacji dezynfekowany. Dzięki tym zabiegom unika się problemów w działaniu klimatyzacji oraz zapewnia świeże powietrze we wnętrzu samochodu. W przypadku braku wymiany filtra i dezynfekcji klimatyzacji kierowca naraża swoje zdrowie. Wdychanie kurzu oraz mikroorganizmów może skutkować takimi chorobami jak: alergie, astma oskrzelowa, chroniczne zapalenie dróg oddechowych, zakażenie grzybami i pleśnią, grypa oraz wiele innych.

Szybkie chłodzenie auta dzięki klimatyzacji

Krok 1. Przewietrzenie samochodu

Przed włączeniem klimatyzacji warto otworzyć drzwi lub okna samochodu, żeby go wywietrzyć. Dzięki temu także trochę się wyrówna temperatura między wnętrzem auta a temperaturą na zewnątrz. Należy zaznaczyć, że samochód się mocno nagrzewa i temperatura w jego wnętrzu jest zazwyczaj dużo wyższa niż na zewnątrz.

Krok 2. Włączenie klimatyzacji

Przy otwartych oknach należy włączyć klimatyzację. Nie należy dawać na najzimniejszą temperaturę ponieważ tak zimny nadmuch niekorzystnie działa na zdrowie kierowcy. Natomiast przy sile nadmuchu można dać największy poziom, jednak to się opłaca tylko na samym początku. Jak tylko zacznie wiać zimne powietrze z klimatyzacji warto zmniejszyć siłę nadmuchu a także zamknąć okna.

Klimatyzacja szybciej ochładza powietrze wewnątrz samochodu podczas jazdy. Tu pojawia się dylemat czy zacząć podróż w bardzo gorącym samochodzie, żeby szybciej go ochłodzić czy dłużej poczekać podczas postoju.

Chłodzenie samochodu bez klimatyzacji

Chłodzenie samochodu bez klimatyzacji wiąże się jedynie z otwieraniem okiem przed jazdą, jak i podczas jazdy. Warto jednak stosować się do paru porad, które pozwolą ochronić chociaż trochę samochód przed nagrzaniem. Pierwszą z nich jest parkowanie samochodu w taki sposób aby promienie słoneczne padały w tylnią część pojazdu. W miarę możliwości powinno się wyruszać w trasę wtedy jak jest chłodniej. Zawsze należy porządnie wietrzyć samochód przed podróżą w czasie fali upałów. Pomocna w walce z upałami będzie osłona na szybę. Zabezpiecza ona pojazd przed wpadaniem promieni UV do pojazdu, chroni nadmiernym nagrzaniem siedzeń, kierownicy a także innych elementów.

Wpływ upałów na wnętrze auta

Silne promienie słoneczne mają negatywny wpływ na elementy we wnętrzu samochodu. Prawidłowa ich konserwacja pozwoli na uniknięcie ich zniszczenia podczas fali upałów.

Skórzana tapicerka

Oczywistym jest, że słońce negatywnie wpływa na stan skóry. Skórzane elementy samochodu pod wpływem słońca wysychają, pękają, a także blakną. W celu uniknięcia przykrych efektów upałów warto poddać skórę konserwacji. Preparaty do konserwacji skórzanych elementów w samochodzie odżywiają skórę oraz zabezpieczają ją przed promienia UV. Przed zastosowaniem środków konserwujących należy dokładnie umyć skórzaną tapicerkę.

Deska rozdzielcza

Plastiki pod wpływem wysokiej temperatury mogą się topić. Również przez promienie słoneczne szybciej blakną. Aby deska rozdzielcza nie straciła swoich walorów estetycznych i dłużej wyglądała jak nowa także trzeba ją poddać konserwacji.

Pamiętaj!

Podróżowanie samochodem podczas powinno być tylko z konieczności. Wysokie temperatury powodują zmniejszenie koncentracji kierowcy, a także wolniejszy czas reakcji. Stwarza to zagrożenie w ruchu drogowym. Używanie klimatyzacji powinno wiązać się z jej regularnym serwisowaniem aby dbać o jej wydajność oraz zdrowie podróżujących. Przewietrzenie samochodu przed włączeniem klimatyzacji pozwala później na szybsze schłodzenie wnętrza samochodu. Warto zając się konserwacją plastikowych oraz skórzanych elementów w środku auta, ponieważ promienie UV mają na nie negatywny wpływ. Chłodzenie samochodu w czasie upałów jest łatwiejsze przy użyciu klimatyzacji, w którą warto zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram