2023-01-29

Samochód w firmie – jak rozliczyć?

Samochód w firmie – jak rozliczyć?

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej stało się popularne w ostatnich czasach. Warto dowiedzieć się jak rozliczyć koszty związane z zakupem oraz utrzymaniem samochodu. Istnieje parę różnych opcji rozliczania samochodu w firmie. Można wykorzystywać samochód prywatny do celów służbowych bez wprowadzania go do majątku firmy. Inną opcją jest zakwalifikowanie go jako samochód służbowy. Wtedy można wykorzystywać go do celów mieszanych (służbowych oraz prywatnych) albo jedynie do celów służbowych (prowadząc ewidencje kilometrówki). Każdy z tych sposobów ma inne skutki podatkowe. Jak rozliczyć samochód w firmie?

Samochód w firmie – cel wykorzystywania samochodu

Bez względu na to czy jest się vatowcem oraz jaki podatek dochodowy się płaci przedsiębiorcy mają do wyboru 3 różne sposoby wykorzystywania samochodu w firmie:

 1. Samochód wykorzystywany w 100% do celów służbowych
 2. Samochód wykorzystywany w celach mieszanych
 3. Samochód prywatny wykorzystywany w celach służbowych

Dwa pierwsze sposoby wykorzystywania samochodu w firmie dotyczą auta wprowadzonego do majątku przedsiębiorstwa. Natomiast przy samochodzie prywatnym nie wprowadza się go do środków trwałych.

Rodzaje kosztów związanych z samochodem w firmie.

Sam wydatek na zakup samochodu nie jest kosztem. Jak rozliczyć samochód w firmie? Kosztem uzyskania przychodu są wydatki związane z korzystaniem z samochodu. Do nich można zaliczyć między innymi:

 • - amortyzację (w przypadku samochodu wprowadzonego do majątku firmy)
 • - ubezpieczenie OC
 • - paliwo
 • - opłaty rejestracyjne
 • - naprawy
 • - wymianę opon
 • - mycie pojazdu
 • - części samochodowe
 • - materiały eksploatacyjne

Niestety jeśli samochód nie jest wykorzystywany wyłącznie w celach służbowych większość z tych przykładów można zaliczyć koszty tylko w pewnej części. Każdy z wydatków należy przeanalizować, ponieważ np. amortyzację oraz ubezpieczenie rozlicza się inaczej niż fakturę za paliwo lub części samochodowe.

Samochód wykorzystywany w 100% do celów służbowych

Samochód w firmie. Jak rozliczyć samochód służbowy? W przypadku wprowadzenia samochodu do środków trwałych przedsiębiorstwa można zastosować pełne odliczenie kosztów dotyczących auta. Aby to zrobić należy prowadzić ewidencję kilometrówki tego pojazdu. Zakazane jest zatem korzystanie z samochodu do celów prywatnych. Jednak ze względu na górne limity wartości samochodu osobowego należy wyodrębnić  dwa rodzaje samochodów wykorzystywanych wyłącznie do celów służbowych:

 1. Samochód osobowy – w przypadku wartości samochodu osobowego poniżej 150 000,00zł wszystkie wydatki dotyczące auta można w pełni zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Natomiast jeśli łączna cena zakupu przekracza tą kwotę to część kosztów jest objęta limitem. Głównie ograniczenia dotyczą amortyzacji oraz dobrowolnego ubezpieczenia,
 2. Samochód ciężarowy – limit wartości samochodu nie obejmuje samochodu ciężarowego. Warunkiem zaliczania wszystkich wydatków do kosztów uzyskania przychodu jest nie tylko prowadzenie ewidencji ale także wpis w badaniu technicznym o zaliczeniu pojazdu do kategorii samochodów ciężarowych.

Wykorzystując samochód wyłącznie w celach służbowych można wydatki związane z autem wliczać do kosztów w 100% oraz odliczać podatek VAT w 100%. Wyjątkiem jest samochód osobowy, którego wartość przekracza 150 tysięcy złotych.

Samochód wykorzystywany w celach mieszanych – do 150 000,00zł

W tym przypadku samochód także należy wprowadzić do majątku firmy. Tutaj także występuję limit 150 000,00zł wartości tego środka trwałego. Nie ma jednak obowiązku prowadzenia ewidencji kilometrówki. Jak rozliczyć samochód w firmie wykorzystywany do celów mieszanych? Przy zaliczaniu w koszty oraz odliczając Vat stosuje się następujące proporcje:

- koszty stanowią 75% wydatków

-Vat można odliczyć w wysokości 50%

Jeśli firma jest Vatowcem to połowa Vatu, które nie podlega odliczeniu jest także wydatkiem w 75% stanowiącym koszty uzyskania przychodu. Oznacza to, że wartość netto oraz połowę podatku VAT należy dodać i dopiero od tej wartości policzyć 75%.

Samochód prywatny wykorzystywany do celów służbowych

Samochód w firmie- jak rozliczyć prywatne auto? Jeśli właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej wykorzystuje swój prywatny samochód do celów służbowych ma prawo odliczyć część kosztów dotyczących korzystania z własnego auta:

-20% wydatków na eksploatację

-50% VAT

Samochodu prywatnego nie wprowadza się do majątku firmy. W tym przypadku nie ma kosztów amortyzacji. Oznacza to że wydatek na zakup pojazdu nie będzie kosztem nawet w kolejnych okresach.

Samochód w firmie - jak rozliczyć?

Jak rozliczyć samochód w firmie zależy głównie od sposobu wykorzystywania pojazdu. Znaczenie ma także wartość zakupu auta oraz jego kategoria. Prawidłowe przyporządkowanie rodzaju kosztu ma także kluczowe znaczenie podczas rozliczania wydatków eksploatacyjnych pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram