2022-04-01

Zmiany w aucie a odmowa wypłaty z ubezpieczenia OC/AC

Niektórym właścicielom samochodów nie wystarcza to, co producent oferuje w ich pojeździe w seryjnej produkcji. W tej sytuacji decydują się dokonać różnych zmian w swoim aucie, czyli wykonują jego tuning. Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy samochód po przeróbkach dozna szkody?

Jesteśmy w czołówce najbardziej zmotoryzowanych społeczeństw w Europie, co zresztą dobrze widać po codziennych korkach w polskich miastach. Niektórym kierowcom nie wystarcza jednak jeżdżenie samochodami w wersji, którą można nabyć w każdym salonie lub komisie aut. Takie osoby najczęściej decydują się na tuning samochodu. Nie jest on nielegalny, chociaż trzeba się stosować do obowiązujących w Polsce przepisów, takich jak Prawo o ruchu drogowym i Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dodawać można tylko części, które mają homologację. Jeśli dokonywane są zmiany konstrukcyjne, samochód musi przejść badania techniczne po wprowadzeniu modyfikacji.

Jak można tuningować samochód?

Przez tuning rozumie się takie zmiany w samochodzie, które dotyczą modyfikacji seryjnych parametrów auta i dostosowania go do indywidualnych potrzeb oraz wymagań konkretnego użytkownika. W ten sposób mogą być modyfikowane różne elementy samochodu. Wyróżnia się trzy rodzaje tuningu:

  • mechaniczny – zmiany w obrębie silnika, układu napędowego i paliwowego, modyfikacje w podwoziu. To najczęściej zmiany, które mają za zadanie zwiększyć moc silnika, prędkość auta i właściwości jezdne.
  • elektroniczny – w takim przypadku często mówi się o chipowaniu samochodu. Modyfikacji ulega oprogramowanie pojazdu, które odpowiada za sterowanie silnikiem. Tutaj również chodzi o poprawienie osiągów samochodu, głównie odblokowanie większej mocy jednostki napędowej.
  • optyczny – nazywany również wizualnym. W tym przypadku chodzi o zmiany w wyglądzie zewnętrznym auta. Najczęściej montowane są dodatkowe elementy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pojazdu.

Warto dodać, że koszty tuningu mogą być wyższe niż wartość pojazdu przed zmianami.

Zmiany w aucie a OC

Wszelkie modyfikacje wprowadzone w samochodzie powinny się odbywać z wykorzystaniem homologowanych części, a pojazd musi przejść dodatkowe badania techniczne. To jednak niejedyne formalności, jakie muszą zostać dopełnione. Najmniej problemów jest z tuningiem optycznym, ponieważ wygląd samochodu nie wpływa szczególnie na jego osiągi.

Zupełnie inaczej jest w przypadku modyfikacji konstrukcyjnych, które pozwalają osiągać większe prędkości. Trzeba je zgłosić ubezpieczycielowi, z którym zawarliśmy umowę OC. Może się bowiem zdarzyć, że składka zostanie z tego powodu przekalkulowana i w rezultacie wzrośnie cena polisy. Do tego w kontekście OC warto zbierać wszelkie faktury na zakupione części w procesie tuningu. Dokumentacja przyda się, gdyby doszło do szkody i jej usuwania z polisy sprawcy.

Jak tuning samochodu wpływa na AC?

Bardzo ważne jest, żeby zgłaszać wszelkie zmiany i modyfikacje w samochodzie ubezpieczycielowi, u którego wykupiliśmy polisę AC. W przeciwnym wypadku możemy być stratni. Po tuningu zwykle wartość auta znacznie wzrasta. Przekłada się to na wyższą cenę AC. Jeśli będziemy chcieli uniknąć takiej podwyżki, może się to obrócić przeciwko nam. W takiej sytuacji ubezpieczyciel weźmie bowiem pod uwagę wartość samochodu sprzed tuningu. Trzeba również zwrócić uwagę na zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, ponieważ AC może nie chronić dodatkowego wyposażenia.

Jak kupić dobre ubezpieczenie dla auta po tuningu?

Jeśli zrobiliśmy tuning samochodu i do tego właśnie kończy nam się ubezpieczenie, może to być dobra okazja, żeby poszukać polisy dopasowanej do nowego wariantu pojazdu. Jak to zrobić najwygodniej? Zapytaliśmy o to eksperta.

– Po wprowadzeniu różnych modyfikacji w samochodzie jest duże prawdopodobieństwo, że wzrosną także składki OC i AC. Oczywiście nikt nie chce płacić dużo za ubezpieczenie, dlatego warto poszukać nowego ubezpieczyciela – podkreśla ekspert kalkulatora ubezpieczeń Punkta. – Aby wybrać dobrą polisę, trzeba poznać jak najwięcej ofert. Dzięki internetowym porównywarkom ubezpieczeń można to zrobić szybko i komfortowo. Do tego wyświetlone oferty można bez pośpiechu przeanalizować w zaciszu własnego domu – dodaje ekspert.

Tuning auta a odmowa wypłaty odszkodowania

Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, gdy samochód przejdzie tuning? W zasadzie nie ma ku temu podstawy, jednak jest pewne „ale”. Ubezpieczający ma obowiązek zgłosić modyfikacje w aucie nawet w czasie trwania umowy. Może to bowiem zwiększyć wysokość składki OC i AC. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie powinno odmówić wypłaty odszkodowania, gdy wprowadzono zmiany do auta, ale może być ono zaniżone, gdy tuning nie został zgłoszony. W przypadku odszkodowania z OC sprawcy warto pokazać faktury potwierdzające modyfikacje. Gdy ubezpieczyciel nadal odmawia wyższego odszkodowania, pozostaje droga sądowa.

Samochód po tuningu jest często prawdziwą dumą właściciela. Aby wprowadzić różne modyfikacje w aucie, trzeba sporo zainwestować. Należy jednak pamiętać o poinformowaniu firmy ubezpieczeniowej o tuningu. Niedopełnienie formalności może w przyszłości oznaczać niższe odszkodowanie.

One comment on “Zmiany w aucie a odmowa wypłaty z ubezpieczenia OC/AC”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram