2021-11-01

AdBlue będzie drożeć tak samo jako paliwo

AdBlue - co to?

AdBlue to specjalny płyn wprowadzony w celu oczyszczenia spalin, który nie jest bezpośrednim dodatkiem do paliwa, lecz płynem mieszalnym ze spalinami.  Płyn Ad-Blue posiada osobny zbiornik w pojeździe, a jego zapas uzupełnia się na stacjach benzynowych w podobny sposób jak każde inne paliwo. Środek Ad-blue to roztwór mocznika, a jego stosowanie jest wymagane aby spełniać normy emisji spalin narzucone przez Euro 6.  Podczas jazdy,  płyn dawkowany jest do katalizatora, aby zneutralizować szkodliwe substancje chemiczne.

AdBlue będzie drożeć

Środek jest produkowany w Polsce jedynie w firmie Grupa Azoty na zagranicznych licencjach. Firma zapowiada kolejny wzrost ceny o 50% w tym miesiącu.  Warto zaznaczyć, że za granicą wprowadza się limity zakupu tego środka, a więc sytuacja jest poważna i nie będzie to koniec podwyżek. Oficjalnie, niektórzy europejscy producenci zatrzymują produkcje ze względu na wysokie koszty gazu.

Od czego zależą podwyżki

Niektóre firmy zatrzymały lub planują zatrzymać produkcje tego preparatu, więc wywołuje to deficyt na stabilnym jak dotąd rynku. W niektórych krajach europejskich zaczęto wprowadzać limity sprzedaży Adblue, co również odbije się na cenie w całej unii, ponieważ w obawie o brak surowca klienci zaczną go maksymalnie magazynować. Prawo o emisjach spalin się zaostrza, a wyrywkowych kontroli spalin jest coraz więcej,  zatem nie da się ograniczyć popytu na ten surowiec. Naturalnie innymi czynnikami są obecnie podwyższona inflacja oraz znaczny wzrost cen paliw.

Jest to kolejna zła wiadomość w świecie motoryzacji po wprowadzeniu nowych przepisów o LPG, o których pisaliśmy.

adblue

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram