2022-09-01

Amortyzatory i ich znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.

Amortyzatory i ich znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Czy można kupować je w internecie?

Części zawieszenia należą do najważniejszych podzespołów decydujących o bezpieczeństwie i wygodzie poruszania się samochodem. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się amortyzatory. Co warto wiedzieć o tych elementach? Jak działają i jaką rolę odgrywają w samochodach? Czy w przypadku konieczności wykonania wymiany warto kupić amortyzatory w sieci? Odpowiadamy!

Rodzaje amortyzatorów

Obecnie na rynku można znaleźć amortyzatory zaliczane zwykle do jednej z dwóch grup:

 • amortyzatory olejowe,
 • amortyzatory gazowe.

Amortyzatory olejowe to części starszego typu. Niemniej wciąż znajdują się w użyciu. Mowa o elementach, w których za amortyzację odpowiada hydraulika gwarantowana przez wypełnienie olejem. Tego typu amortyzatory doskonale spisują się przy spokojnej jeździe po względnie równym terenie. Zapewniają wysoką miękkość zawieszenia, niemniej nieco gorzej radzą sobie przy dużych prędkościach i znacznych nierównościach.

Jak nietrudno się domyślić, amortyzatory gazowe zamiast oleju wykorzystują gaz. Zatem w tym przypadku mamy do czynienia z rozwiązaniem pneumatycznym. Należy przy tym zaznaczyć, że również w amortyzatorach gazowych obecna jest odrobina oleju, stanowiąca wsparcie dla mechanizmu pneumatycznego. Tego typu amortyzatory sprawiają, że zawieszenie jest nieco twardsze. Jednocześnie wysokiej jakości amortyzatory gazowe lepiej radzą sobie przy dużych prędkościach oraz na większych nierównościach. Zarówno modele olejowe, jak i gazowe, w tym elementy oryginalne, identyczne z oryginalnymi oraz części zamienne znaleźć można w każdym dobrym sklepie motoryzacyjnym. Szeroki wybór części zamiennych oferuje między innymi sklep internetowy Ucando – https://www.ucando.pl/czesci-zamienne.

Za co odpowiadają amortyzatory?

Zadanie amortyzatorów jest oczywiste. Mają one łagodzić wstrząsy w czasie jazdy. Tym samym najaktywniej działają podczas najeżdżania na nierówności czy też przy jeździe po dziurawej nawierzchni. Niemniej amortyzatory mają też pewien wpływ na zdolność pojazdu do utrzymywania prostej linii jazdy. Tym samym ich niesprawność to zarówno dyskomfort, jak i niebezpieczeństwo.

Do podstawowych objawów zużytych lub uszkodzonych amortyzatorów, należą:

 • kilkukrotne podskakiwanie pojazdu po przejechaniu nierówności,
 • silne odczuwanie wstrząsów nawet przy niewielkich nierównościach,
 • trudności z utrzymaniem równej linii jazdy podczas wchodzenia w ostrzejsze zakręty,
 • kołysanie pojazdu na zakrętach,
 • intensywne opadanie przedniej części pojazdu podczas hamowania,
 • odczuwanie wibracji na kierownicy.

Części zamienne  z internetu

Kiedy dojdzie do uszkodzenia amortyzatora, należy go wymienić – naprawy prawie w ogóle nie są praktykowane. W takiej sytuacji zalecamy, aby sięgnąć po części zamienne z internetu. Zakupy w sieci są tańsze niż w sklepach stacjonarnych, a przy tym zabierają mniej czasu. Jednocześnie jakość podzespołów jest tak samo wysoka. Oczywiście warunkiem tego jest wybór odpowiedniego sklepu motoryzacyjnego.

2 comments on “Amortyzatory i ich znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy.”

 1. Nie wiem kto to pisal, ale niech ktoś tej osobie powie, że w autach montowane są amortyzatory gazowo-olejowe i nie ma czegoś takiego jak podział na amortyzatory gazowe i olejowe w samochodzie (no chyba że gazowe do np. Klapy bagażnika i gazowo-olejowe jako element zawieszenia). Potoczne "gazowy" w amortyzatorze samochodowym oznacza, że mieszankę powietrza zastąpiono azotem że względu na odporność na sprężanie. Amortyzatory z samym gazem owszem - istnieje, ale w samochodach to może 1% i raczej nikt z czytelników nigdy nie miał z tym do czynienia. Prawdziwy amortyzatory gazowy jest stosowany w motocyklach z uwagi na montaż "do góry nogami" gdzie gazowo-olejowy nie mógłby być zamontowany.

  Poziom artykułu poniżej dna...

  1. Dziękuje za merytoryczny komentarz. Artykuł ten pochodzi od reklamodawcy, czyli z zewnętrznych źródeł, przekazaliśmy tam Pana komentarz.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram