2022-04-24

Co ile wymiana płynu hamulcowego?

Warto pamiętać o wymianie podstawowych płynów eksploatacyjnych w samochodzie, aby służył on długo i niezawodnie. Jednym z takich płynów jest płyn hamulcowy, o którym często się zapomina. Warto zadbać o jego świeżość również z względów bezpieczeństwa, szczególnie gdy hamulce są w często mocno obciążone podczas jazdy. Zachowanie bezpieczeństwa to bez wątpienia najważniejsza cecha dla kierowcy. Warto zatem zadbać o skuteczny układ hamulcowy oraz krótką drogę hamowania.

Jak często wymieniać płyn hamulcowy

Nawet najdroższe płyny hamulcowe od najlepszych producentów z czasem tracą swoje unikalne właściwości. Aby nie doprowadzić do degradacji układu hamulcowego płynem, który z czasem pochłania wodę, należy ten płyn wymienić. Skutkiem zużytego płynu będzie opóźniona reakcja na naciśnięcie hamulca, a zatem dłuższa droga hamowania – szczególnie dla rozgrzanych już hamulców.

W starszych samochodach wymiana płynu hamulcowego jest bardzo prosta, ale w nowoczesnych układach hamulcowych ten proces wymaga często bardziej specjalistycznego sprzętu i połączenia z systemem samochodu.

Producenci zalecają wymianę płynu co 2 lata, nawet gdy pojazd nie jest używany, lub co 50-60 tysięcy km przebiegu.

Jeżeli często obserwujemy niski stan płynu hamulcowego to znaczy, że w układzie hamulcowym jest wyciek i nie należy się takim pojazdem poruszać, ponieważ podczas nagłego hamowania wyciek całkowicie zablokuje możliwość hamowania.

Narzędzie do odpowietrzania układu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego

Wymiana płynu hamulcowego nie należy do trudnych zabiegów, ale warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych urządzeń, m.in w klucz do odpowietrzników oraz urządzenie ssące do odpowietrzania płynu hamulcowego. Urządzenie to nie jest konieczne, jeżeli mamy do pomocy osobę, która będzie na fotelu kierowcy wciskać pedał hamulca, aby przepompowywać płyn poprzez układ.

To czego potrzebujemy do wymiany płynu hamulcowego jest następujące:

  • zbiornik na zużyty płyn,
  • przeźroczysty wąż dopasowany do grubości odpowietrznika,
  • kluczyk oczkowy do odkręcania odpowietrznika zacisku hamulcowego, zwykle jest to klucz 11,
  • zestaw do odpowietrzania z kompresorem lub druga osoba do pomocy.

Warto mieć również podnośnik (przeczytaj jaki wybrać podnośnik) oraz klucz udarowy do odkręcenia kół.

Jak wymienić płyn hamulcowy

Sam proces wymiany płynu hamulcowego nie jest trudny, ale ważne jest, aby nie dopuścić do niskiego stanu płynu w zbiorniczku wyrównawczym, by nie zapowietrzyć niepotrzebnie układu. Jeżeli nie posiadamy podnośnika dwukolumnowego niestety trzeba będzie zdejmować koła (często jest dobry dostęp nawet bez ściągania kół, jednak wtedy wymiana wymaga dużej wprawy).

Wymiana polega na odkręcaniu kolejno każdego odpowietrznika i wymuszenie przez niego przepływu płynu za pomocą pedała hamulca lub dedykowanego urządzenia z podciśnieniem. Na odpowietrznik nakładamy przeźroczysty wężyk, aby obserwować przepływ płynu, oraz go nie rozlewać. Co jakiś czas dolewamy płyn do zbiornika, aby płynu nie zabrakło. Przy pierwszym odpowietrzniku przepompowujemy cały płyn ze zbiornika, aż w wężyku będzie widocznie czysty. Następnie przepompowujemy płyn kolejno przez pozostałe odpowietrzniki, aż w wężyku będzie ukazywał się świeży i czysty płyn.  Przez układ warto przelewać dodatkowo minimum 0.5l płynu, aby go oczyścić.

Przepływ płynu za pomocą pedału hamulca wymusza się następująco: przy zakręconym odpowietrzniku należy wcisnąć kilkukrotnie pedał hamulca, aż zrobi się twardy (w układzie wtedy pojawia się ciśnienie), a następnie odkręcamy odpowietrznik. Płyn pod wpływem ciśnienia wyleje się samoczynnie, wtedy zakręcamy odpowietrznik i powtarzamy cały proces. Cały czas należy kontrolować, aby w płynie nie było żadnego powietrza.

Zużyty płyn jest toksyczny, należy oddać go do przeznaczonych punków utylizacji.

Wymiana płynu hamulcowego z ABS

Proces wykonuje się na włączonym silniku, ponieważ układ jest wspomagany elektroniczną pompą. Wymianę płynu przez poszczególne odpowietrzniki warto przeprowadzić według kolejności: prawy tył, lewy tył, prawy przód, lewy przód.

Koszt wymiany płynu hamulcowego

Cena wymiany płynu waha się pomiędzy 60zł – 100zł.

Cena płynu hamulcowego to około 15 zł za tani płyn (na przykład K2) oraz około 30 zł za wysokiej jakości (na przykład ATE lub Brembo). Należy kupić od 1,5L do 2L płynu (0,5L-1L trzeba przeznaczyć na czyszczenie układu).

Płyn można wymienić samodzielnie, jednak bez specjalistycznego sprzętu trwa to znacznie dłużej niż w warsztacie i często wymaga dwóch osób. Warsztaty dysponują pneumatycznymi pompami do wymiany płynu hamulcowego, które w kilka minut wykonują cały proces.

Wymiany płynu hamulcowego warto dokonać przy wymianie klocków i tarcz lub bębnów, aby redukować koszty.

Ile trwa wymiana płynu hamulcowego

Jeżeli dysponujemy odpowiednimi przyrządami proces potrwa do 20 minut. Jeżeli nie – wymiana może potrwać nawet 2 godziny.

Ile płynu hamulcowego

Należy kupić od 1,5L do 2L płynu (0,5L-1L trzeba przeznaczyć na czyszczenie układu).

Rodzaje płynu hamulcowego DOT 3, DOT 4, DOT 5.1.


Aktualnie najczęściej stosuje się płyn o specyfikacji DOT-4, ale na rynku dostępne są trzy rodzaje płynu: DOT-3, DOT-4 oraz DOT-5. Grupy płynów różnią się głownie temperaturą wrzenia. Każdy pojazd posiada określony typ zalecany przez producenta. Płynów nie należy mieszać mimo podobnej specyfikacji. 

Czy można mieszać płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy DOT 4 - czy można mieszać

Płyn DOT4 można mieszać z każdym innym płynem DOT4, każdej marki.

Płyn hamulcowy DOT 3 - czy można mieszać

Płyn DOT3 można mieszać z każdym innym płynem DOT3, każdej marki.

Płyn DOT3 a DOT4

Płynów DOT3 nie wolno mieszać z płynami DOT4, ponieważ są to produkty o innym składzie, które reagują inaczej na ciśnienie. Żadne wersje płynów DOT nie są ze sobą mieszalne niezależnie od marki.

Kolor płynu hamulcowego – co oznacza?

Płyn hamulcowy powinien mieć jasny i przeźroczysty kolor, tak samo jak olej. Ciemna barwa oznacza, że jest on już zużyty i wymaga wymiany. Gdy płyn hamulcowy jest bardzo ciemny np. (brązowy lub czarny), niezwłocznie wymaga wymiany, a układ należy wypłukać, ponieważ nowy płyn zmiesza się z resztkami i również będzie “brudny”.

Kolor płynu hamulcowego

Czy nowy płyn hamulcowy skraca drogę hamowania?

Przeprowadzane testy pokazują, że zmiana płynu bardzo korzystnie wpływa na zmniejszenie drogi hamowania. Ma to największe znaczenie szczególnie w przypadkach, gdy wymieniony został bardzo zużyty płyn. Podczas silnego hamowania droga hamowania może zmniejszyć się nawet o kilka metrów.

Warto pamiętać, że na drogę hamowania ma wpływ tez wiele innych czynników, m.in stan i jakość opon, stan zawieszania czy też jakość elementów układu hamulcowego.

Płyn hamulcowy to gwarancja bezpieczeństwa

Płyn hamulcowy jest ciągle ulepszany przez producentów, aby maksymalnie poprawić bezpieczeństwo na drodze. Aktualnie niemal każdy pojazd posiada hydrauliczny układ hamulcowy, w którym zastosowano taki płyn. Obecnie standardem jest płyn hamulcowy DOT 5, który dzięki nowoczesnej technologii znacznie poprawia skuteczność układu hamulcowego. Świeży płyn hamulcowy o dobrej jakości ma wysokie znaczenie przy nagłym hamowaniu, ponieważ jest odporny na wysokie temperatury. Zużyty płyn prowadzi do powolnego skorodowania układu hamulcowego, a w przypadku nagłego hamowania może całkowicie uszkodzić ten układ.

2 comments on “Co ile wymiana płynu hamulcowego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram