2022-05-04

Czołg na znaku drogowym - okrągłe żółte znaki drogowe

Okrągłe znaki drogowe koloru żółtego

Na polskich drogach można spotkać znaki drogowe na których widać czołg oraz inne okrągłe znaki drogowe koloru żółtego. Znaki te dotyczą tylko i wyłącznie pojazdów wojskowych.

Ze względu na prowadzone ćwiczenia wojskowe można napotkać przemieszczające się kolumny wojskowe. To właśnie dla żołnierzy zostały postawione na polskich drogach okrągłe znaki drogowe koloru żółtego. Na znakach można zauważyć pojazd pancerny lub gąsienicowy, a obok niego tajemniczą liczbę. Liczba ta oznacza klasę obciążenia pojazdu, który może wjechać na oznakowaną drogę. Przykładowo na jednym ze znaków na górnej części jest przedstawiony wojskowy samochód pancerny z liczbą 60, a na dolnej części znaku czołg z liczbą 80. Oznacza to, że zwykły pojazd pancerny, który może wjechać na oznakowaną drogę może ważyć do 60 ton, natomiast pojazd gąsienicowy do 80. Różnica aż 20 ton wynika z innego rozłożenia obciążenia w pojazdach gąsienicowych.

Kolumny pojazdów wojskowych

Należy pamiętać aby widząc kolumny pojazdów wojskowych zastosować się do podstawowych zasad. Przede wszystkim nie wjeżdżać w środek kolumny. Po drugie nie należy robić im zdjęć oraz ich wrzucać do portali społecznościowych lub rozpowszechniać w inny sposób. Także warto pamiętać że to ćwiczenia i nie ma powodu do paniki. Warto zachować spokój, pozwolić kolumnie na przejazd i wrócić do swojej podróży samochodem. Najczęściej kolumny pojazdów wojskowych przemieszczają się nocą, lecz także może się zdarzyć że spotkamy ją nawet w godzinach szczytu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram