2022-06-23

Czy Twoja firma jest przygotowana na pakiet mobilności?

Pakiet mobilności 2022 to od dawna zapowiadana rewolucja w branży transportowej. Od 2 lutego obowiązują nowe przepisy dotyczące delegowania oraz płacy minimalnej, od 21 lutego wprowadzono wymóg w zakresie powrotów do państwa siedziby przewoźnika minimum raz na 8 tygodni oraz obowiązek odbywania 4-dniowego okresu przerwy po 3 operacjach kabotażowych. Pakiet mobilności obejmuje wiele zmian, które weszły w życie w różnych miesiącach 2022 roku, ale kolejne także są zaplanowane na przyszłe lata. Jak się w tym odnaleźć?

Co to jest pakiet mobilności?

Pakiet mobilności to dokument, który wprowadził szereg nowych regulacji w ustawodawstwach krajowych państw Unii Europejskiej. Mają one duży wpływ na sytuację firm transportowych. Wpływają m.in. na wzrost kosztów i spadek konkurencyjności firm. Wiele z nich nadal odczuwa jego następstwa, borykając się z wieloma utrudnieniami.

Uporządkujmy trochę tę wiedzę i wyjaśnijmy, w jakich obszarach będą wdrażane zmiany w pakiecie mobilności na początku 2022 roku. Jest ich faktycznie wiele, ale można spokojnie rozplanować pracę zgodnie z nimi. Grupa Inelo przygotowała odpowiednie rozwiązania, które pomogą odnaleźć się w tej branży na nowo – jak m.in. program 4Trans, czytniki kart kierowców i tachografów czy nowoczesny kalkulator do wyliczania wynagrodzeń kierowców. Na stronie Inelo można też pobrać bezpłatny e-book oraz webinar.

Najważniejsze obszary zmian w pakiecie mobilności na 2022 rok

Transport do 3,5 ton. Zmiany wdrażane w 2022 roku dotyczą międzynarodowego przewozu w celach zarobkowych pojazdami od 2,5 do 3,5 t. Wprowadzono m.in. wymóg dotyczący uzyskania licencji transportowej. Trzeba też udowodnić zabezpieczenie finansowe na każdy pojazd do 3,5 t.

Przejrzyste kontrole. Jednym z założeń tych przepisów są proste i czytelne kontrole. Digitalizacja to jeden z elementów strategii przyjętej w Unii Europejskiej dla transportu drogowego. Dzięki nowym przepisom łatwiej kontrolować m.in. czas pracy kierowców, wykrywać ew. nadużycia czy obliczać jego wynagrodzenie.

Dostęp do rynku i delegowanie. Zmianom ulegają zasady podlegania pod delegowanie w zależności od rodzaju operacji transportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram