2021-07-23

Ile kosztuje wymiana opon 2022 - wulkanizacja ceny

Wulkanizacja co to?

Wulkanizacja, co to? – obecnie, pod terminem wulkanizacji opon, kryją się takie czynności jak naprawa uszkodzonej gumy oraz nanoszenie nowego bieżnika. Zakłady wulkanizacyjne specjalizują się nie tylko w naprawie, ale również w wymianach i wyważaniu opon. Warto mieć na uwadze, że nie każda oponę należy naprawiać.

Zarys historyczny

Wulkanizacja jest ściśle powiązana z obróbką kauczuku. W XIX wieku chemik i inżynier Charles Goodyear pochodzący ze stanów zjednoczonych opracował metodę obróbki tego surowca. Naturalnie te metody znacznie się zmieniły od tamtego czasu. Mieszanki gumy są ciągle ulepszane, aby ograniczyć koszty oraz poprawić jakość produktu. Pojęcie wulkanizacji na przełomie czasu zmieniło swoje znaczenie. Obecnie pod tym terminem nie kryje się już jedynie proces sieciowania kauczuku, ale głownie proces napraw uszkodzonych opon lub produkcja opon bieżnikowanych.

Wulkanizacja na zimno

Wulkanizacja na zimno polega na zastosowaniu specjalnego wypełniacza, który umieszcza się w uszkodzeniu. Chemiczny wypełniacz uzupełnia ubytki w przekrawanym obszarze i zakleja nieszczelność. Metoda wulkanizacji na zimno jest skuteczna przy punktowych uszkodzeniach na czole opony.

Wulkanizacja na ciepło / gorąco

Wulkanizacja na gorąco jest procesem chemicznym, podczas którego nakłada się nową mieszankę gumową, a następnie całość poddaje temperaturze i naciskowi. W wyniku tego guma twardnieje i staje się znacznie odporniejsza. W procesie naprawy opony na gorąco, guma w uszkodzony miejscu zostaje usunięta, a w jej miejsce nakłada się nową mieszankę. Od wewnętrznej części stosuje się łatę. Metoda wulkanizacji na gorąco wymaga specjalistycznego urządzenia, ale jest znacznie trwalsza od metody na zimno.

Ile kosztuje wymiana opon?

Ceny usług wulkanizacyjnych znacznie różnią się w zależności od miasta oraz rozmiarów opon. Usługi wymian opon najtańsze są dla felg stalowych. Cena również wzrasta wraz z rozmiarem opon.

 

Wulkanizacja cennik 2021

Poniżej przedstawiono uśrednione ceny usług wulkanizacyjnych (za 1 oponę / koło):
– wymiana opon cena od 10zł / sztuka,
– wyważanie kół cena od  5zł / sztuka,
– naprawa przebitej opony cena od 20zł,
– naprawa opony po gwoździu cena od 20zł,
– wymiana opon z wyważeniem cena od 20zł /sztuka,
– klejenie opony cena od 20zł ,
– wymiana opony w motocyklu cena od  30zł / sztuka,
– założenie opon na felgi cena od 5zł /sztuka.

Jaki bieżnik ma nowa opona

Średnia głębokość bieżnika w nowych i bieżnikowanych oponach wynosi około 8 mm – 10 mm. Wartością minimalną głębokości bieżnika jest około 1,6 mm, wartość ta jest określona przez regulacje prawne. Przy takiej głębokości bieżnika, opona musi zostać zmienioną, a korzystanie z niej jest zakazane. Zaleca się, aby nie stosować opon, gdzie bieżnik wynosi mniej niż 4,5 mm.

Kiedy naprawiać oponę?

Nie każdą oponę warto naprawiać, na przykład takiej, której wiek przekracza 5-10 lat. Guma starej opony jest twarda i nie sprawdza się w deszczowych i zimowych warunkach, nawet jeżeli bieżnik jest dobry. Nie warto naprawiać również głęboko rozciętych opon, oraz takich, które już wielokrotnie były naprawiane. Nie warto również naprawiać opon, których bieżnik wynosi mniej niż 4 mm – 4,5 mm, w takim przypadku lepiej zakupić nowe opony. Wszelkie wybrzuszenia i nienaturalne krzywizny opony całkowicie je dyskwalifikują z dalszego użytku.

Łatanie opony po gwoździu

Łatanie opony po gwoździu jest jak najbardziej możliwe. Można to wykonać samodzielnie korzystając ze specjalnego zestawu z kołkiem i klejem lub skorzystać z zakładu wulkanizacyjnego i skorzystać z bardziej zaawansowanych technika napraw. Łatanie bieżnika opony jest w pełni bezpieczne.

Naprawa rozciętej opony z boku

Jeżeli opona jest rozcięta z boku, to takiej opony nie warto naprawiać, jeżeli uszkodzenie jest głębsze niż 2-3mm. Przetarcia opony od krawężnika nie są dyskwalifikujące, jednak w przypadku niepewności warto zapytać zdania zaufanego wulkanizatora.

Kiedy zmieniać opony

Ze względu na zużycie zaleca się, aby nie stosować opon, gdzie bieżnik wynosi mniej niż 4,5 mm. Nie należny korzystać również opon, gdzie widoczne są pęknięcia oraz wiek opony wynosi więcej niż 5 lat.

Kiedy zmienić opony na zimowe

W Polsce nie ma prawnie ustalonego terminu, kiedy trzeba zmienić opony. Warto jednak pamiętać o ich zmianie zanim zaskoczy nas zima, aby uniknąć kolejek w zakładach wulkanizacyjnych. Zalecamy zmienić opony na zimowe, gdy średnia temperatura spadnie i utrzyma się poniżej 7°C przez kilka dni.

Kiedy zmienić opony na letnie

Zalecamy zmienić opony na letnie, gdy średnia temperatura wyniesie więcej niż 10°C i utrzyma się na tym poziomie przez kilka dni.

Narzędzia do wymiany opon

Każdy warsztat wulkanizacyjny, zarówno lokalny jak i mobilny potrzebuje kilku narzędzi, których nie da się zastąpić.

 

Zwykle na wyposażenie wulkanizacji wymagane są:

Najbardziej typowe narzędzia wulkanizacyjne to (są to narzędzia przeznaczone jedynie do tego rodzaju usług.):

  • Wyważarka do kół osobowych,
  • Maszyna do montowania opon (osobowych lub ciężarowych),
  • Ciężarki / łatki / klej  i inne elementy pomocnicze.

Ale to nie wszystko jest o jest niezbędne. Z pośród bardziej uniwersalnych należy posiadać (niezbędne minimum):

  • Podnośnik,
  • Klucze udarowe,
  • Sprężarka powietrza.

Zobacz też artykuł podnosnik-zaba-jaki-wybrac

Mobilna wulkanizacja co to

Wulkanizacja mobilna to usługa z dojazdem do klienta. Zapewnia szybką i bezproblemową wymianę opon w każdym, wygodnym dla  klienta miejscu. Może być to domowy podjazd, parking na osiedlu czy przed marketem. Wulkanizacja mobilna sprawdzi się wszędzie tam, gdzie zapewni się dostateczną ilość miejsca dla wulkanizatora do zdjęcia i ponownego założenia kół. W razie nagłej potrzeby, firmy które świadczą takie usługi bez problemu znajdziemy w google.com.
 
 
 
Maszyna do montowania opon (osobowych lub ciężarowych)

One comment on “Ile kosztuje wymiana opon 2022 - wulkanizacja ceny”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram