2022-05-18

Jak dobrać filtr hydrauliczny do ciągnika rolniczego?

Układ hydrauliczny to sieć wielu połączonych elementów, które muszą ściśle do siebie pasować. Nieprawidłowe działanie jednego z nich rzutuje na efektywność pracy całej instalacji. Dlatego sprawny i odpowiednio dobrany filtr jest tak ważnym podzespołem. Jak dobrać filtr hydrauliczny do ciągnika? Podpowiadamy.

Rola filtra hydraulicznego

Filtry hydrauliczne chronią pozostałe komponenty układu przed zanieczyszczeniami, a tym samym przed nadmiernym zużyciem i awarią. Zabrudzenia, jakie pojawią się w oleju hydraulicznym, muszą zostać wyłapane przez filtry, by nie zagroziły na przykład pompie hydraulicznej. Brak filtracji na odpowiednim poziomie, a także zapchany filtr hydrauliczny prowadzi do uszkodzeń i konieczności wykonania kosztownych remontów.

Objawy zatkania filtra

Zanim dojdzie do poważnej awarii, zazwyczaj układ hydrauliczny zaczyna niedomagać, co może objawiać się na kilka sposobów. Niepokojący powinien być spadek wydajności układu, gwałtowne skoki ciśnienia i wszelkie wycieki. Także niestandardowe dźwięki wydawane przez pracujący układ hydrauliczny powinny nas skłonić do podjęcia odpowiednich działań. Wszystkie te symptomy mogą świadczyć o zapchanym filtrze, który zaburza przepływ w układzie hydraulicznym.

Wymiana filtrów hydraulicznych

Najlepiej jeśli wymiana filtra hydraulicznego jest wykonywana planowo, prewencyjnie, zanim wystąpią niepokojące objawy. Model filtra powinniśmy dobrać do modelu ciągnika. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie oryginalnych filtrów sygnowanych przez producenta maszyny. Daje to pewność dopasowania filtra do układu, oraz jego wysokiej jakości. Brak dopasowania czułości filtra może zakłócać pracę układu, a niedostatecznie dokładna filtracja obniży trwałość pozostałych części instalacji. Po wymianie filtra należy skontrolować poziom oleju hydraulicznego i w razie potrzeby uzupełnić niedobór. Na tym etapie kluczowa jest zasada, aby typ oleju w zbiorniku i ten, który dolewamy, był identyczny. W przeciwnym wypadku może dojść do spienienia oleju i związanych z tym komplikacji.

Filtry do ciągników rolniczych

Dobrym zwyczajem jest posiadanie w gospodarstwie zapasowych filtrów do wszelkich układów posiadanych maszyn rolniczych. Wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest zamówienie kompletu w sklepie internetowym. Zatem nie czekając na objawy, które mogą zakłócić pracę ciągnika zamów filtr hydrauliczny, filtr paliwa, powietrza i filtr kabinowy. Będą pod ręką kiedy Ty będziesz ich potrzebował.

Aldomarket.pl – Sprawdź pełną ofertę filtrów do ciągników rolniczych

One comment on “Jak dobrać filtr hydrauliczny do ciągnika rolniczego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram