2022-12-28

Jak sprawdzić auto po VIN? – poradnik online

Jak sprawdzić auto po VIN? – poradnik online

Zakup samochodu to ważny moment w życiu każdego człowieka. Jest to spora inwestycja, często finansowana z kredytu lub długoletnich oszczędności. Jako że większość osób decyduje się na zakup samochodu z drugiej ręki – warto poznać narzędzia, które umożliwią nam sprawdzenie historii pojazdu przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej. Chcemy przecież, aby zakupiony pojazd działał przez długie lata w sposób sprawny i bezawaryjny. Bez wychodzenia z domu możemy zdecydować się m.in. na sprawdzanie auta po VIN. Jak to zrobić?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number to nic innego, jak numer identyfikacyjny pojazdu nadany i umieszczony przez producenta. Obecnie składa się on z 17 znaków – cyfr i liter z wyłączeniem liter I, O oraz Q. Gdzie go możemy znaleźć? Numer identyfikacyjny pojazdu znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym oraz na wybranych elementach pojazdów. Według Rozporządzenia Unii Europejskiej numer VIN umieszcza się po prawej stronie samochodu. Co kryje w sobie numer VIN? Dlaczego warto go sprawdzić przed zakupem samochodu?

Gdzie sprawdzić auto po vinie?

Po numerze VIN możemy sprawdzić nie tylko producenta i kraj produkcji pojazdu, ale także wiele informacji, które mają ogromne znaczenie przy zakupie używanego pojazdu. Przede wszystkim możemy sprawdzić, czy samochód był wcześniej uszkodzony, a jeśli tak – to możemy dowiedzieć się, jaka była wartość szkód, kiedy one wystąpiły oraz w jakim kraju. Na rynku nie brakuje nieuczciwych sprzedawców, którzy próbują sprzedawać uszkodzone samochody. Sprawdzenie pojazdu po VIN pozwoli nam uniknąć nietrafionej inwestycji. Gdzie w sieci możemy sprawdzić historię samochodu?

Doskonały przykładem strony, która umożliwia sprawdzanie aut po VIN jest historiaszkod.pl. W zaledwie kilka chwil bez żadnych dodatkowych opłat możemy sprawdzić, czy dany pojazdy był kiedykolwiek uszkodzony. Co ważne, firma sprawdza w bazie szkody od wybicia szyby, aż po szkodę całkowitą. Sprawdzany jest także chronologiczny zapis historii pojazdu oraz zapisane przebiegi. Wszystkie te informacje są niezwykle ważną kartą przetargową w chwili negocjowania ceny. Może się przecież okazać, że sprzedający nie mówi nam wszystkiego, a odkryte szkody mogą znacznie ułatwić negocjacje stawki lub odwieść nas od trefnego zakupu.

Jak sprawdzić historię pojazdu po vinie?

Sprawdzenie pojazdu po VIN jest możliwie dzięki nowoczesnej technologii. Wystarczy, że wejdziemy na stronę oferującą usługi tego typu, wpiszemy numer VIN i po kilku sekundach całkowicie bezpłatnie dowiemy się, czy pojazd w przeszłości odniósł jakiekolwiek uszkodzenia. Ważne, aby wybrać firmę, która zapewni na dostęp do największej bazy szkód samochodowych w Polsce, Europie oraz USA.

Jeśli firma potwierdzi, że pojazd był w przeszłości uszkodzony – wówczas możemy podjąć decyzję, czy chcemy zapoznać się ze szczegółowym raportem. Jego wygenerowanie nie jest drogie, kosztuje zaledwie 59 zł brutto. To stosunkowo niewiele w porównaniu do tego, ile będziemy musieli włożyć w remont samochodu, gdy kupimy pojazd, który po kilku tygodniach odmówi nam posłuszeństwa. Szczegółowy raport oprócz wspomnianych wcześniej informacji zawiera także serię porad i pytań do sprzedającego, które mogą jeszcze bardziej ułatwić negocjacje stawki. Z usług firm tego typu korzystają niemal wszystkie warsztaty, które zawodowo zajmują się sprawdzeniem samochodów przed zakupem. Teraz sprawdzanie aut po VIN jest dostępne dla każdego. Warto skorzystać z tego narzędzia i nie kupować “kota w worku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram