2020-11-09

Jaką kupić linkę holowniczą?

Awaria samochodu może zdarzyć się każdemu kierowcy. Czasami rozładuje się akumulator, a innego dnia coś się zepsuje. Dojechanie do domu lub najbliższego warsztatu samodzielnie staje się niemożliwe. Koszty odholowania są bardzo wysokie. Czasami na pomoc trzeba czekać bardzo długo. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz zaoszczędzić czas warto zakupić linkę holowniczą i zawsze ją mieć w pojeździe. Z pomocą takiej linki oraz innego kierowcy można dotrzeć do punktu docelowego, gdzie jest możliwość naprawy usterki. Jednak podczas zakupów powstaje pytanie jaką kupić linkę holowniczą?

Do wyboru jest wiele różnych rodzajów linek holowniczych. Jaką kupić? Należy się zapoznać z charakterystyką tych akcesoriów i dobrać rodzaj zgodnie z potrzebami.

Rodzaje linek holowniczych ze względu na materiał

Pierwszym kryterium podziału linek holowniczych jest rozróżnienie według materiału z którego zostały wykonane. Wyróżnia się linkę plecioną, elastyczną, stalową, kinetyczną a także sztywny hol oraz taśmę holowniczą. Każda z nich ma inną cenę, trwałość oraz sposób użycia. Dowiedz się jaką kupić linkę holowniczą dla Twojego pojazdu.

Linka pleciona

Linka pleciona jest wykonana ze skręconych włokiem polipropylenowych. Należy do najpopularniejszego rodzaju linek oraz jest najtańsza wśród pozostałych. Do jej wad zalicza się mała wytrzymałość. Ponieważ szybko się zużywa należy regularnie sprawdzać jej stan techniczny, szczególnie przed jej użyciem.

Linka elastyczna

Zaletą linki elastycznej jest jej zdolność do rozciągania się nawet o kilkadziesiąt centymetrów pod wpływem większego obciążenia. Dzięki temu wydłuża się cykl życia produktu. Jest wytrzymała oraz bardziej odporna na zerwanie niż linka pleciona.

Linka stalowa

Linka stalowa charakteryzuje się dużą wytrzymałością na spore obciążenia. Dzięki jej sztywnej strukturze nie jest podatna na zerwania. Najlepiej się sprawdza podczas odholowania samochodów ciężarowych. Podczas stosowania tego rodzaju linki należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ posiada ostre krawędzie. Należy jej dotykać wyłącznie w rękawicach ochronnych. Nie zastosowanie się do środków ostrożności podczas użytkowania może doprowadzić do skaleczeń.

Linka kinetyczna

Linka kinetyczna jest wyprodukowana z wysokiej jakości materiału. Polimid zapewnia wytrzymałość oraz odporność na zerwanie. Dzięki temu idealnie sprawdzi się podczas trudnych zadań, na przykład podczas wyciągania samochodu z zaspy, a także błota. Nie należy natomiast jej stosować podczas zwykłego holowania po drodze. Wykorzystanie jej w standardowych warunkach stwarza ryzyko na drodze oraz zagraża życiu i zdrowiu innych uczestników ruchu, ponieważ może pogorszyć sterowność pojazdu. Wadą tego rodzaju linki jest cena. Linka kinetyczna jest najdroższa wśród pozostałych opisanych rodzajów. Wiedza jaką kupić linkę holowniczą dostosowaną do potrzeb kierowcy jest istotna nawet ze względów finansowych.

Sztywny hol

Sztywny hol w wyglądzie przypomina tyczkę. Dzięki jej formie dobrze sprawdza się podczas holowania pojazdów dostawczych oraz ciężarowych. Kształt tyczki zdecydowanie ułatwia wykonywanie podstawowych manewrów drogowych, jednocześnie nie stwarzając zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Taśma holownicza

Największą zaletą taśmy holowniczej są jej wymiary. Zajmuje mało miejsca, dzięki czemu zawsze można ją wozić w bagażniku. Charakteryzuje się również wysoką wytrzymałością.

Rodzaje linek holowniczych ze względu na zapięcie

Oprócz wyboru materiału z którego została wykonana linka holownicza należy także zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zapięcia. Wyróżnia się dwa główne rodzaje. Pierwszym z nich są linki samochodowe z hakami. Charakteryzują się niską ceną, niestety także małą wytrzymałością. Drugim rodzaje są linki samochodowe z szeklami. Są one odporne na obciążenia oraz trwałe. Również są zabezpieczone przed negatywnymi działaniami czynników zewnętrznych. Nie tylko należy wiedzieć jaką kupić linkę holowniczą ale także ważny jest wybór zapięcia linki do samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram