2021-03-10

Jakie klucze nasadowe?

Zastanawiasz się jakie kupić klucze nasadowe? Odpowiedź nie jest taka prosta, ponieważ obecnie na rynku znajdują się setki marek sprzedających klucze, mimo że większość pochodzi z jednej fabryki. Stąd też ich powtarzalne wzornictwo, które zapewne sam zauważyłeś. Ale to, że klucze wyglądają bardzo podobnie, nie oznacza, że są tej samej jakości, szczególnie, gdy cena często różni się kilkukrotnie.

Dobre klucze nasadowe jakiej firmy?

Pomijając zestawy narzędziowe, bo to osobny temat, to jeżeli chodzi o dobre klucze nasadowe to różnica jest znaczna w przypadku jakość wykonania, a co za tym idzie - trwałości. Dobre klucze nasadowe to nie takie z biedronki czy lidla. Najlepsze marki klucz, które od lat cieszą się wysoką renomą to na przykład Kraftwerk, TOPTUL i Gedore. Inne dobre i popularne, ale już znacznie tańsze to: Coval, Kuźnia, YATO, Stahlson. Ale uwaga - TOPTUL i TopTools to dwie różne marki. Najtańsze marki klucz, które polecam, ze względu na stosunek ceny do jakości i popularność to: Dedra, Geko i  Falon-Tech, ale tu trzeba uważać, bo łatwo kupić narzędzia bardzo słabej jakości i trzeba być tego świadomym, że niska cena nie bierze się z niczego. Z ciekawych marek, których nie należy się bać (nazwijmy to "białą listą kluczy") to Honiton,  Proxxon, Wurth(Zebra), Beta, Kingtony, Draper, Facom, Hazet.

Jakie klucze nasadowe do warsztatu

Do warsztatu, czy nawet domowego garażu klucze z biedronki lub lidla nie będą odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ jeżeli podczas pracy uszkodzisz jakiś element, a będzie on kluczowy do danej pracy, to uwierz mi, że więcej pieniędzy i czasu stracisz na wyprawie do sklepu po nowe klucze, niż na zakupie lepszego zestawu. Oszczędzanie na zestawach jest bardzo niewskazane. Profesjonalna praca wymaga profesjonalnych narzędzi, więc prędzej czy później będziesz musiał kupić dobry sprzęt, więc jeśli wcześniej kupisz coś taniego - zapłacisz dwa razy.

Z czego powinien składać się zestaw narzędziowy?

Aby praca z zestawem narzędziowym była przyjemna, najpierw trzeba się zastanowić, jakie narzędzia już mamy oraz do czego będzie nam taki zestaw potrzebny. Często w zestawach zawarte są puste pudełka na śrubki oraz mini wkrętarki - unikaj takich produktów. Unikaj również kluczy płaskich w takich zestawach, bo i tak będzie ich za mało i będziesz potrzebował osobny. Co jest niezbędne to: minimum 2 grzechotki 1/2 oraz 3/4, klucze nasadowe, redukcje, tzw. bit holder, bity zwykłe oraz bity nasadowe. Przydatne, ale mniej spotykane są nasadki e-torx, czyli torxy odwrotne. Zestawy z młotkami, czy kombinerkami nie są godne uwagi, jeśli posiadasz już takie narzędzia, ponieważ są ciężkie i zajmują dużo miejsca w walizce.

Walizka narzędziowa

Dobrym i popularnym sposobem zaopatrzenia się w klucze nasadowe jest zakup walizki narzędziowej. Walizka narzędziowa jest bardzo uniwersalnym i praktycznym rozwiązaniem, ale należy też pamiętać o kilku zasadach. Zaleca się unikania tanich zestawów narzędziowych z kluczami nasadowymi z dwóch powodów. Po pierwsze, elementy w tanich zestawach narzędziowych takie jak grzechotka bardzo łatwo uszkodzić, a jest to element najdroższy i najbardziej potrzebny. Po drugie, należy mieć przewiewność, że marka zestawu jest na tyle popularna, że w przypadku uszkodzenia lub zagubienia jakiegoś elementu dostępne będą one na rynku. Nie chcemy mieć przecież niekompletnej walizki, do które nie pasują nasadki innej marki? Zwykle nasadki różnią się długość i nie pasują w trzymające je gniazda. Kolejną rzeczą jest unikanie zestawów z mini wiertarkami, ponieważ ich jakość jest bardzo słaba.

Przydatne:

narzędzia dostępne w sklepie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram