2022-02-13

Mandat za brak wyposażenia – czyli co jest niezbędne w samochodzie

Każdy właściciel samochodu powinien po zakupie pojazdu pamiętać jakie obowiązki nakłada na niego polskie prawo. Określa ono także jakie elementy wyposażenia auta są niezbędne i za ich brak można dostać mandat. Wielu kierowców nie zwraca uwagi na te elementy, ponieważ nie są zbyt często używane. Szczególnie pożyczając samochód, nie sprawdzają obowiązkowego wyposażenia. Jednak elementy, które są określone w polskim prawie to nie wszystko. Zaleca się także posiadać wiele innych, również przydatnych rzeczy. Mogą one być niezastąpione podczas wypadku, drobnej stłuczki, a nawet niewielkiej awarii. Czy apteczka w samochodzie jest obowiązkowa? Czy należy mieć gaśnicę w aucie? Co powinno być w apteczce samochodowej?

Obowiązkowe wyposażenie w aucie - mandat za jego brak

Zgodnie z polskimi przepisami każdy samochód powinien być wyposażony w:

 • Gaśnicę typu ABC – zaleca się, aby była co najmniej kilogramowa oraz była przechowywana w łatwo dostępnym miejscu. Należy pamiętać, że gaśnica tego typu nie gasi żywego ognia, a jedynie iskrę. W przypadku wystąpienia pożaru niezbędne jest wezwanie Straży Pożarnej. Gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa,
 • Trójkąt ostrzegawczy – w przypadku awarii samochodu należy go ustawić w odległości: zaraz za pojazdem w terenie zabudowanym, od 30m do 50m w terenie niezabudowanym oraz 100m na autostradzie lub drodze ekspresowej. Dzięki temu ten odblaskowy element wyposażenia powiadomi z daleka innych uczestników ruchu i pozwoli im na prawidłową reakcję.
 • Tablice rejestracyjne – jest to zewnętrzny element wyposażenia samochodu. W przypadku jego braku, zakrycia lub zabrudzenia uniemożliwiającego jej odczytanie można być pewnym, że pierwszy mijający auto patrol policji zatrzyma samochód do kontroli.

W przypadku niezastosowania się do polskich przepisów grozi mandat za brak tych elementów w wyposażeniu samochodu.

Wysokość mandatów za brak niezbędnego wyposażenia

Za brak niezbędnych elementów można dostać mandat wysokości od 20zł do 500zł. W przypadku tablic rejestracyjnych można także zostać ukaranych mandatem w wysokości 100zł za brudne tablice. Natomiast za ich zakrywanie wynosi 500zł.
Mandat za brak apteczki samochodowej lub kamizelki odblaskowej nie jest przewidziany w taryfikatorze.

Zalecane wyposażenie auta - bez mandatu za ich brak

Warto także mieć na wyposażeniu samochodu inne elementy, za które nie grozi mandat za ich brak. Tymi elementami są:

 • Apteczka – jest to element niezbędny do udzielenia pierwszej pomocy. Zalecana zawartość apteczki samochodowej została przedstawiona pod artykułem. Apteczka w samochodzie nie jest obowiązkowa, ale zawsze warto ją mieć,
 • Kamizelka odblaskowa – podczas wysiadania z samochodu stojącego na drodze lub jej poboczu, szczególnie po zmroku powinno się zakładać kamizelkę. Jej odblaskowy charakter pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych sytuacji. Pozostali uczestnicy ruchu drogowego z daleka będą mogli zobaczyć postać ubraną w ten element, dzięki czemu zachowają szczególną ostrożność podczas jej omijania.

Również przydatne elementy wyposażenia samochodu

Przydatne również mogą się okazać takie przedmioty jak:

 • Latarka,
 • Linka holownicza – tutaj się dowiesz się, jaką wybrać linkę holowniczą,
 • Komplet zapasowych bezpieczników,
 • Lewarek – wymianę koła zapasowego na środku drogi ułatwi dobrze dobrany podnośnik do potrzeb kierowcy,
 • Koło zapasowe – złapać gumę można wszędzie. Taniej jest wymienić koło i dojechać do najbliżej stacji kontroli technicznej pojazdów niż wzywać lawetę,
 • Nie można otrzymać mandatu za brak któregoś z wyżej wymienionych elementów, jeśli się go nie ma w wyposażeniu auta.

Zawartość apteczki samochodowej.

Apteczka samochodowa – niezbędna okazuje się w wypadkach komunikacyjnych.  Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa w aucie. Nie dostanie się mandatu za brak apteczki. Mimo to najczęściej jest nieodłącznym i niezastąpionych elementem wyposażenia. Nie tylko zawiera materiały opatrunkowe, ale także środki zabezpieczające osobę udzielającą pomocy. Na wyposażeniu tego rodzaju apteczki z reguły znajdują się:

 • Gazy jałowe,
 • Kompresy,
 • Opaski elastyczne
 • Rozciągliwe bandaże
 • Koc lub folia ratunkowa termoizolacyjna
 • Chusty trójkątne i sterylne chusty opatrunkowe,
 • Plastry,
 • Opatrunki indywidualne,
 • Rękawiczki jednorazowe,
 • Nożyczki.

Dodatkowo zaleca się, aby apteczka posiadała takie produkty jak: agrafki ustnik do sztucznego oddychania i chusteczki dezynfekujące lub płyn do odkażania rąk. Oczywiście taka apteczka zawiera także instrukcję udzielania pierwszej pomocy, co może ułatwić nam prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy. Okazuje się to przydatne, ponieważ zazwyczaj w takich sytuacjach działamy w stresie i potrzebujemy podpowiedzi w uporządkowaniu czynności, jakie powinniśmy wykonać pomagając osobie poszkodowanej.

Mandat za brak elementów na wyposażeniu samochodu można dostać za nieposiadanie gaśnicy, tablicy rejestracyjnej oraz trójkąta ostrzegawczego. Pozostałe przedmioty są opcjonalne, jednak warto pamiętać, żeby zawsze je mieć ze sobą. Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, należy jednak pamiętać, że jest niezastąpiona podczas kolizji lub wypadków.

Podsumowanie - obowiązkowe wyposażenie

Podsumowując obowiązkowe wyposażenie: Należy posiadać gaśnice w samochodzie oraz trójkąt ostrzegawczy. Apteczka samochodowa nie jest obowiązkowa, jednak warto ją mieć w przypadku nietypowych zdarzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram