Sprawdzenie auta przed kupnem – dlaczego jest to tak ważne?

Każda duża inwestycja, pochłaniająca spore kwoty wiąże się z poczuciem strachu i niepewności, ale i jednocześnie ekscytacją. Ta huśtawka emocji czasem sprawia, że zapominamy o istotnych rzeczach, które wpływają na bezpieczeństwo zakupu i późniejszego użytkowania nabywanego przedmiotu. Jednym z poważniejszych zakupów jest kupno samochodu, a porządne sprawdzenie auta przed kupnem to kluczowe działanie, dzięki któremu w przyszłości nie będziemy musieli zamartwiać się niedopatrzeniami prawnymi i ciągłymi naprawami.

Sprawdzenie samochodu przed kupnem – dlaczego jest to ważne?

Zakup samochodu to jedno z zadań, przed którym stoi naprawdę wielu dorosłych ludzi. Na szczęście sporo osób zdaje sobie sprawę z tego, iż wybór odpowiedniego pojazdu nie zamyka się na kwestiach estetycznych, takich jak marka czy kolor. Konieczne jest dokładne sprawdzenie samochodu przed kupnem, a odpowiednia weryfikacja dotyczy przede wszystkim pojazdów nabywanych z drugiej ręki.

Niestety często zdarza się, że oferty sprzedaży nie zgadzają się w pełni ze stanem faktycznym auta, choć próby oszustwa i tuszowania pewnych niedociągnięć zdarzają się po obu stronach, na przykład sprzedający ukrywają pewne fakty, takie jak realny przebieg lub historię wypadkową, a kupujący próbują wymusić odszkodowania pozorując odnalezienie rzekomych wad ukrytych. Oprócz problemów technicznych, do których zaliczają się między innymi dobrze zakamuflowane wady, zastosowanie nieoryginalnych części lub wymiana ich przed sprzedażą, pojawiają się także problemy natury prawnej. Te drugie związane są przede wszystkim z zawiłościami własnościowymi samochodów, ale także z obciążeniami finansowymi, w tym niespłaceniem podatków od darowizn, spadków i rozdziałów majątkowych. Aby uniknąć wszelkich kłopotów należy w dokładny sposób przeprowadzić sprawdzenie auta przed zakupem, a na szczęście dziś można dokonać tego na wiele sposobów.

Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Konieczność sprawdzenia pojazdu przed kupnem powinna być elementarną czynnością, która jako pierwsza wpadnie nam do głowy. Ofert zakupu szukamy przede wszystkim w Internecie, a jak wiadomo w sieci „każdy może być każdym”, dlatego ryzyko oszustwa jest tutaj szczególnie duże. Odnajdując już interesującą nas ofertę powinniśmy przyjrzeć się wyjątkowo bacznie osobie, która ją wystawiła. Dobrze, kiedy użytkownik posiada zweryfikowane konto, podparte na przykład autentycznym numerem telefonu, imieniem, nazwiskiem lub w przypadku komisu albo firmy – jej nazwą. Warto zwrócić uwagę na to, czy użytkownikowi wystawiono opinie lub recenzje, które podpierają jego wiarygodność.

Samej ofercie należy przyjrzeć się z ogromną uwagą. Rekomenduje się wypisanie istotnych lub nawet wszystkich informacji związanych z samochodem na kartce, a nawet wydrukowanie oryginału ogłoszenia, który będziemy mogli porównać ze stanem faktycznym podczas spotkania na żywo celem obejrzenia pojazdu. Nie wolno pomijać kroku konfrontacji fizycznej z interesującym nas samochodem, ponieważ to właśnie podczas dokładnego zbadania auta na żywo możemy wykryć ewentualne nieprawidłowości. Umawiając się na spotkanie warto wypisać sobie ponadto wszelkie uwagi i pytania, które zadamy sprzedającemu. Notatki pozwolą nam dowiedzieć się wszystkiego, bez pominięcia żadnej z kwestii.

Weryfikacja pojazdu podczas spotkania jest zdecydowanie najważniejszym elementem procesu, jakim jest sprawdzenie pojazdu przed kupnem . Nie wszyscy jednak czują się odpowiednio dobrzy w kwestiach technicznych. W takich przypadkach szczególnie warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się tego typu działaniami. Natomiast decydując się na weryfikację pojazdu na własną rękę trzeba pamiętać o najmniejszych szczegółach. Oglądając samochód warto sprawdzić dosłownie wszystko oraz porównać stan ze wspomnianym wydrukiem oferty. Bacznie trzeba przyjrzeć się na przykład karoserii, każdemu zarysowaniu, uderzeniu oraz wgnieceniu lub podejrzanej zmianie koloru – mogą one świadczyć o stłuczkach albo wypadkach i wymianach oryginalnych części. Pod maską należy sprawdzić fizyczny stan silnika oraz pozostałych elementów, zbadać występowanie rdzy na elementach. Wewnątrz auta koniecznie wypróbujmy wszystkie możliwe funkcje – od działania radia, wejść AUX i Bluetooth (jeśli samochód takie posiada), przez działanie klimatyzacji, gniazdka od zapalniczki, działanie klimatyzacji, mechanizmu otwierania i zamykania okien, sprawność lusterek, foteli i innych. Przy włączonym silniku warto przysłuchać się jego działaniu, aby zauważyć ewentualne nieprawidłowości.

Sprawdzanie auta przed kupnem to jednak nie tylko, jak już wspominaliśmy, kwestie techniczne, ale również prawne. W tym celu warto uzyskać stosowne pisemne oświadczenie od właściciela, które mówi o tym, że pojazd jest wolny od jakichkolwiek zobowiązań. Informacje te zawiera na przykład umowa kupna-sprzedaży auta, której również w późniejszym procesie należy dopilnować.

Samodzielne sprawdzanie auta przed zakupem czy wynajęcie firmy?

Nagromadzenie nerwów i niepewności związanego z zakupem samochodu może nas przerastać. Nie każdy posiada odpowiednią wiedzę z dziedziny motoryzacji i czuje się pewnie w tego typu działaniach. Duży wpływ na solidną weryfikację pojazdu mają również inne cechy, takie jak zdolność samoopanowania się, skupienia oraz odporność na stres. Ich brak może doprowadzić do tego, że wiele istotnych rzeczy po prostu wypadnie nam z głowy. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy posiadają profesjonalna wiedzę oraz doświadczenie. Fachowcy w kompleksowy i dokładny sposób sprawdzą samochód przed kupnem, dzięki czemu inwestycja w pojazd będzie trafiona lub w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości odłożona na późniejszy termin i znacznie lepszą okazję.

Z drugiej strony całkiem sporo osób pasjonując się samochodami potrafi realnie i dokładnie ocenić stan auta oraz zastosować pewne pomoce, dzięki którym weryfikacja będzie solidniejsza, jak na przykład sporządzona lista rzeczy do zbadania. Warto natomiast wspomnieć, że profesjonalne firmy oferujące usługi sprawdzania pojazdu przed zakupem mają dostęp do baz danych, dzięki którym w połączeniu z umiejętnościami i wiedzą praktyczną, w dokładny sposób przebadają maszynę pod wszystkimi możliwymi kątami.