2021-04-18

Wymiana wycieraczek samochodowych

Kiedy i jak powinna nastąpić wymiana wycieraczek samochodowych jest istotną kwestią dla zachowania bezpieczeństwa podróży kierowcy oraz pasażerów. Wycieraczki zużywają się tak samo jak inne elementy auta. Zadbanie o ich odpowiedni stan nie należy do trudnych lub czasochłonnych. Sprawne wycieraczki w samochodzie zapewniają kierowcy pojazdu dobrą widoczność, dlatego należy je kontrolować oraz wymieniać w momencie zużycia.

Kiedy kupić nowe wycieraczki samochodowe

Zakup nowych wycieraczek samochodowych zależy od stanu zużycia starych. Pod uwagę należy wziąć termin ostatniej wymiany oraz częstotliwość użytkowania. Regularna kontrola tych elementów auta również pozwoli na zdecydowanie kiedy nadszedł czas na wymianę wycieraczek samochodowych. Poniżej zostały przedstawione zalecane terminy wymiany oraz istotne aspekty kontroli tych elementów.

Zalecany termin wymiany wycieraczek samochodowych

Wymiana wycieraczek samochodowych zależy między innymi od częstotliwości użytkowania. Zaleca się zakup nowych wycieraczek nie rzadziej niż co rok. Te elementy samochodu wykonane są z gumy oraz innych tworzyw. Ponieważ guma się starzeje nawet jak nie jest używana nie da się uniknąć nowych zakupów. Szczególnie szybko proces starzenia się tego elementu następuję podczas jego kontaktu z słońcem.

Dla posiadaczy pojazdu którzy częściej używają wycieraczek zalecany termin wymiany wynosi około pół roku. Szczególnie w lecie podczas parkowania w nasłonecznionym miejscu gumy wycieraczek starzeją się. Natomiast podczas zimy te elementy pracują w trudnych warunkach. Ponieważ odgarniają śnieg oraz błoto, a czasami pracują na zamarzniętej szybie ich zużycie następuje częściej. Dlatego ważnym elementem podczas decyzji o zakupie nowych wycieraczek jest również kontrola ich jakości oraz użyteczności.

Kontrola stanu wycieraczek samochodowych

Zakup wycieraczek zbyt wcześnie oznacza stratę pieniędzy, natomiast zbyt późno zmniejszenia bezpieczeństwo jazdy. Dlatego należy kontrolować pracę wycieraczek samochodowych. Dzięki temu można zoptymalizować czas wymiany na nowe. Oczywistym jest, że jak wycieraczki piszczą lub zostawiają smugi na szybie konieczna jest wymiana. Zużyte wycieraczki nie będą w stanie odprowadzać wody z szyby oraz zamiast usunąć z niej np. błoto będą rozmazywać brud po powierzchni. Szczególnie w czasie jesieni lub zimy ograniczy nam to widoczność do minimum. Konsekwencją tego jest zmniejszenie bezpieczeństwa jazdy. Brudne szyby nie odbijają wiązek światła, dlatego ryzyko oślepienia światłami pojazdu jadącego z naprzeciwka jest wysokie. Żeby zapobiec bardzo szybkiego zużywaniu się piór wycieraczek nie należy używać ich na suchej szybie oraz na zamarzniętej szybie. W momencie przeciągania ich po lodzie zwiększa się ryzyko zniszczenia całego mechanizmu wycieraczek.

Szybka diagnoza własnych wycieraczek:

  • brak smug pozostających na szybie – stan wycieraczek jest bez zarzutu
  • smugi pojawiające się poza najważniejszym polem widzenia – brak konieczności wymiany
  • niewielka ilość smug na szybie w centralnym polu widzenia lub na całej powierzchni – zalecana wymiana
  • pozostająca woda na szybie – wymagana wymiana wycieraczek
  • piszczenie lub tarcie podczas używania – wymagana wymiana wycieraczek

Warunki pogodowe a zużywanie się wycieraczek

Pogoda wpływa na zużycie każdego elementu samochodu, również na wycieraczki. Najbardziej niebezpieczne warunki dla tego sprzętu są podczas sezonu zimowego. Niskie temperatury powodują częste przymarzanie pióra do szyby. Błędem jest odrywanie ich, co powoduje ich niszczenie. W takim przypadku należy stosować odmrażacz do szyb. Stosowanie wycieraczek do odśnieżenia szyb jest równie niebezpieczne. Podczas sezonu letniego temperatury są wysokie oraz mocne nasłonecznienie. To wpływa na pękanie gumy, która jest częścią wycieraczek. Szyby są nagrzane oraz sucha. Należy pamiętać aby nie używać wycieraczek bez stosowania płynu do spryskiwaczy. Skutkiem nie dostosowania się do tego jest zwiększenie tarcia wycieraczek o ponad 20-sto krotność.

Wybór wycieraczek

Podczas wyboru wycieraczek należy wiedzieć jaki jest sposób mocowania tych elementów w samochodzie oraz jaka powinna być ich długość. Z pomocą na szczęście przychodzą sklepy motoryzacyjne. Ponieważ wycieraczki są produkowane pod dane modele samochodu wystarczy podać model auta a profesjonaliści dobiorą odpowiedni produkt. Warto również zachować opakowania poprzednich wycieraczek aby w przyszłości wiedzieć jakie należy kupić.

Rodzaje wycieraczek samochodowych

Wymiana wycieraczek samochodowych wiąże się również z decyzją jaki model tych elementów zakupimy. Wyróżnia się 2 podstawowe typy wycieraczek do auta: szkieletowe oraz bezszkieletowe. Pierwsze z nich to są klasyczne. Składa się z oddzielnego metalowego stelaża oraz przymocowanej do niego gumy. Natomiast drugie zwane „bananami” posiada konstrukcję, w której stelaż jest zintegrowany z częścią gumy. Ten rodzaj wycieraczki należy mocować bezpośrednio do ramienia wycieraczki. Należy się w tym przypadku upewnić czy sprężyna ramienia dociska mocno pióro do szyby. Jeśli nie będzie ono przylegało do całej powierzchni skutkować to będzie nienależytym usuwaniem wody oraz brudu z szyby. Zaletą bezszkieletowych wycieraczek jest mniejsze przywierania do zamarzniętej szyby, Jednak w przypadku szkieletowych elementów samochodu również można osiągnąć ten efekt. Wystarczy kupić wycieraczki z krawędzią pióra wzbogaconą w grafit.

Wymiana wycieraczek – krok po kroku

Wymiana wycieraczek samochodowych jest bardzo prosta oraz szybka. Poniżej przedstawiono instrukcje tego procesu krok po kroku.

Krok 1. Podniesienie znad szyby ramienia wycieraczki

Pierwszym krokiem podczas procesu wymiany wycieraczek jest zdemontowanie starych, zużytych elementów. W tym celu należy unieść ramie wycieraczki do pionu, a następnie odnaleźć zatrzask. Znajduje się on na spodzie wycieraczki, który się styka z metalowym ramieniem.

Krok 2. Demontaż starych elementów

Należy nacisnąć zatrzask i przesunąć wycieraczkę w dół ramienia. Czynności te powinny być skoordynowane. Podczas naciskania zatrzasku należy rozpocząć przesuwanie wycieraczki.

Krok 3. Dobór adaptera

W zestawie wycieraczek znajdują się adaptery, które pozwalają przymocować pióra posiadające fabrycznie inne mocowanie niż jest w modelu samochodu.

Krok 4. Zamontowanie nowych wycieraczek

Najpierw należy umieścić adapter na haku mocującym nowego elementu. Nie należy go dociskać. Następnie adapter powinien być wpięty do ramienia wycieraczki, po czym montowaną wycieraczkę ciągniemy w górę ramienia aż do momentu kliknięcia. W przypadku braku potrzeby montowania adaptera wystarczy założyć hak mocujący nowego elementu na ramię wycieraczki i pociągnąć do góry.

Krok 5. Opuszczenie wycieraczek

Nie należy opuszczać samego ramienia wycieraczek przed końcem wymiany elementów. Są one dociskane do szyby za pomocą sprężyn. Może to skutkować porysowaniem szyby, a nawet pęknięcie w przypadku niekontrolowanego opadania ramienia.

Podsumowując

Dbanie o prawidłowy stan wycieraczek jest kwestią bezpieczeństwa. Wymiana tych elementów nie powinna być wykonywana rzadziej niż raz na rok. W przypadku częstego korzystania z nich zaleca się montować nowe częściej czyli co około pół roku. Warunki pogodowe mają duży wpływ na proces starzenia się oraz zużywania wycieraczek. Aby kupić nowe pióra wystarczy podać w sklepie motoryzacyjnym model samochodu. Profesjonaliści dobiorą odpowiednie wycieraczki. Podczas samodzielnych zakupów np. w hipermarkecie należy pamiętać o wybraniu odpowiedniej długości oraz sposobie mocowania tych elementów. Wymiana wycieraczek samochodowych w domu jest prosta oraz trwa zaledwie kilka minut.

Przeczytaj również inne porady na naszej stronie MEGATOOL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram