Kontrolki w aucie
Obecnie kontrolki samochodowe poinformują nas o niemal każdej awarii jaka może zajść w systemach pojazdu. Mimo, że na co dzień nie zwracamy na kontrolki samochodowe wielkiej uwagi, to w przypadku awarii, ich znajomość może okazać się bardzo przydatna. Zapalenie niektórych ikonek może oznaczać, że należy natychmiast zatrzymać pojazd, ale może również być to tylko sygnalizacja drobnej usterki. Poniżej prezentujemy opis każdej stosowanej kontrolki w aucie.
Kontrolki w samochodzie opis
Każda kontrolka samochodowa ma swoje znaczenie i sugeruje zdarzenie lub awarie w konkretnym module pojazdu. Kontrolki samochodowe to istotna wiadomość bezpośrednio do kierowcy, że wystąpiła anomalia w działaniu danego systemu i należy ja zlokalizować, a następnie naprawić. Cześć kontrolek w aucie ma znaczenie czysto informacyjne, i nie wymaga dalszej diagnostyki, na przykład ikonka sygnalizująca zaciągnięty hamulec ręczny, otwartą klapkę wlewu paliwa lub niedomknięty bagażnik. Z kolei inne kontrolki w aucie mogą sugerować poważną awarię konkretnego układu. Na przykład uszkodzenie elementu silnika lub bezpośrednio z nim związanego, spowoduje włączenie się kontrolki “check-engine”. Żadnej z kontrolek samochodowych nie należny bagatelizować, ponieważ może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń samochodu. Działanie i powody sygnalizacji kontrolek samochodowych przez pojazd będą różnić w zależności o roku i marki. Na przestrzeni czasu, znacząco zwiększono ilość elementów diagnostycznych, zatem dużo łatwiej znaleźć przyczynę problemu. Pojazdy różnią się tez wyposażeniem. Na przykład nie każdy pojazd posiada czujnik zużycia klocków hamulcowych, czy nawet czujnik otwarcia wlewu paliwa.
Rodzaje ikonek w samochodzie
Jeżeli chodzi o rodzaje kontrolek w samochodzie – istnieją trzy rodzaje, które są dzielone za pomocą koloru diody ikony na liczniku.
- Kontrolki samochodowe zielone (często niebieskie) – grupa kontrolek samochodowych czysto informacyjnych, są stosowane do zwiększenia komfortu prowadzenia pojazdu,
- Kontrolki samochodowe pomarańczowe (często żółte) – grupa kontrolek samochodowych w celu informacyjnym oraz ostrzegawczym, mogą sugerować stan modułu oraz małe lub duże uszkodzenia, kontrolki mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo użytkownika,
- Kontrolki samochodowe czerwone – grupa sygnalizująca poważne uszkodzenia, niepożądany stan modułów podczas pracy pojazdu oraz zgłasza niebezpieczne anomalie w modułach systemu samochodu.
Kontrolki w samochodzie zielone
Zielone kontrolki w aucie (często stosowane również niebieskie) są jedynie informujące. Ich zdaniem jest pomaganie kierowcy w codziennym użytkowaniu pojazdu.
Poza kontrolkami samochodowymi, które opisują stan oświetlenia, stosowane są również takie, które informują o pracy innych elementów takich jak: nadmuch, klimatyzacja, podgrzewanie szyb, wycieraczki.
Nowoczesne samochody posiadają znacznie więcej oznaczeń, które różnią się w zależności od marki jak i klasy pojazdu.
Kontrolki w samochodzie czerwone
Czerwone kontrolki w aucie to bardzo ważne wskazania świadczące o dysfunkcji działania podsystemów pojazdu. W żadnym przypadku nie należy ignorować czerwonych ostrzeżeń wyświetlanych na liczniku.
Kontrolki w samochodzie czerwone pomarańczowe
Pomarańczowe ikonki w aucie to wskazania informujące o dysfunkcji działania podsystemów pojazdu. Wskazania te mogą mieć różny priorytet naprawy, jednak zawsze należy sprawdzić przyczynę problemu. Chodź na pierwszy rzut oka może oznaczać to awarię, to w praktyce nie zawsze wiąże się to z wizytą w warsztacie. Jak sam kolor wskazuje kontrolki te należą do grupy ostrzegawczej, co oznacza, że ich głównym zadaniem jest informować kierowcę o nieprawidłowościach czy niedoborach substancji eksploatacyjnych. Nie mniej jednak, pomimo iż kontrolki te nie oznaczają poważnej usterki w aucie i konieczności zatrzymania, nie wolno ich ignorować i jak najszybciej zlokalizować przyczynę problemu i ją usunąć. Pomarańczowe wskazania nie są krytyczne, ale to nie znaczy, że należy je bagatelizować.
Uwaga: nie należy bagatelizować pomarańczowych kontrolerek ostrzegawczych. Pojazd z niesprawianymi modułami, zgodnie z prawem, jest niepoduczony do ruchu drogowego. Oczywiście nie przejdzie również przeglądu technicznego z wynikiem pozytywnym, ponieważ każde wyposażenie pojazdu musi być sprawne, nawet gdy jest ono nietypowe.
Dlaczego stosuje się kontrolki samochodowe
Jeszcze kilka lat temu kontrolki widniejące na desce rozdzielczej informowały kierującego o podstawowych parametrach pracy auta czy też ostrzegały przed potencjalnymi usterkami. Z biegiem czasu, wraz z pojawieniem się nowych technologii na rynku ilość czujników w autach a co za tym idzie nowych kontrolek na desce rozdzielczej uległa znacznemu zwiększeniu. W rezultacie czego jako kierujący możemy zostać potraktowani szeregiem informacji, które niestety nie zawsze są dla nas zrozumiałe. Jednak nie każda kontrolka oznacza poważne kłopoty z samochodem i konieczność wizyty u mechanika. Wiele z nich ma za zadanie jedynie informować o tym co dzieje się z autem lub też doradzać co powinniśmy zrobić. Kluczową rolę w kontrolkach odgrywają kolory, które determinują to jak istotne są komunikaty.
Jak sprawdzić błąd - interfejs diagnostyczny do samochodu
Każda ikonka posiada szereg przyczyn, niestety aby je poznać, należy podpiąć pojazd za pomocą specjalnego urządzenia, czyli interfejsu diagnostycznemu. Interfejsom poświęciliśmy osobny artykuł interfejsy diagnostyczne.
Dodaj komentarz