2022-03-07

Jak poznać czy auto jest popowodziowe?

Kupując używany samochód warto sprawdzić przesłanki czy auto nie jest popowodziowe. Handlarze samochodów potrafią dobrze to ukryć, więc nie zawsze uda się je rozpoznać. Niemniej w większości przypadków sprawdzając parę elementów samochodu można nabrać podejrzeń i zrezygnować z ryzykownego zakupu. Jak poznać czy auto jest popowodziowe?

Skąd sprowadzają auta popowodziowe?

Do niedawna trendem było sprowadzanie samochodów popowodziowych z krajów zachodnich, np. z Niemiec. Ponieważ były one kojarzone z dobrym stanem używanych aut łatwo było zamaskować, że samochód uległ zatopieniu podczas powodzi. Samochód był lakierowany i sprzedawany jako w dobrym stanie.

Zmiany klimatu

W ciągu ostatnich paru lat każdy zauważył, że klimat się zmienia. Do tej pory z reguły podtopieniu ulegały regiony zagrożone powodziami, czyli te położone wzdłuż rzek, strumieni lub morza. Teraz coraz częściej zdarzają się powodzie opadowe. Nadmiar ilości wody opadowej oraz brak możliwości odpływu wody powoduje zalanie terenu. Woda wdziera się do domów, garaży, a także samochodów. Na zdjęciach z terenów zalanych można czasami zobaczyć jedynie wystający dach samochodu powyżej linii wody. Jak poznać czy auto jest popowodziowe?

Tereny popowodziowe

Żeby poznać czy auto jest popowodziowe, pierwszym krokiem jest sprawdzenie z którego regionu jest sprowadzane. W 2021 roku seria powodzi nawiedziła środkową oraz południową Europę. Mocno ucierpiały kraje takie jak: Niemcy, Belgia, Włochy, Austria i Rumunia. W Polsce także wystąpiły powodzie błyskawiczne, jednak na mniejszym obszarze niż w pozostałych wymienionych krajach. Sprowadzając samochód z Niemiec należy sprawdzić czy nie jest z regionów położonych w zachodnich Niemczech, a w szczególności z Nadrenii-Palatynacie i Nadrenii Północnej-Westfalii.

Auto popowodziowe a cena

Kolejnym ważnym elementem żeby sprawdzić czy auto zostało uprzednio zalane jest analiza jego ceny. Atrakcyjna oferta sprzedawanego samochodu najczęściej jest spowodowana ukrytymi usterkami. Oczywiście może też wynikać z pośpiechu sprzedającego. Jeśli jednak po sprawdzeniu okaże się, że samochód jest sprowadzony z terenu gdzie wystąpiły powodzie oraz jest sprzedawany w niższej cenie niż rynkowa to należy zwrócić na to szczególną uwagę. Dlaczego te samochody są tańsze? Atrakcyjna cena przyciąga uwagę potencjalnych kupców. Zwiększa to szanse na znalezienie nowego właściciela popowodziowego samochodu, który nie zwróci uwagi na szczegóły sugerujące, że został on wcześniej zalany wodą. Warto więc poznać rynek i przeanalizować czy interesująca nas oferta nie odbiega zbyt mocno cenowo od pozostałych.

Stan techniczny pojazdu

Oprócz analizy ceny a także sprawdzenia regionu sprowadzania samochodu warto zwrócić szczególna uwagę na stan techniczny pojazdu. A dokładniej na elementy, których nie widać na pierwszy rzut oka. Jeśli coś jest mocno zabrudzone piachem i błotem lub odwrotnie, jeśli jest czyste a nie powinno to warto przemyśleć decyzje o zakupie oglądanego pojazdu.

Brudne elementy w mało widocznych miejscach

Jak poznać czy auto jest popowodziowe? Warto pooglądać elementy samochodu w mało widocznych miejscach. Oczywiście sprzedawcy zalanych samochodów czyszczą samochód i nierzadko go lakierują, żeby wyglądał atrakcyjnie dla oka. Niemniej jednak wyczyszczenie każdego elementu jest czasochłonne. Dlatego wiele małych elementów, które są ledwo widoczne na pierwszy rzut oka ma znamiona samochodu popowodziowego. Warto sprawdzić następujące elementy:

  • Wnętrze zderzaków
  • Krawędzie błotników
  • Progi
  • Komorę silnika

Jeśli we wnętrzu zderzaków jest zebrany brud i duża ilość piachu jest to pierwszy znak, że auto mogło być uprzednio zalane. Progi oraz krawędzie błotników powinno się sprawdzić analogicznie. Natomiast jeśli chodzi o komorę silnika, to należy szukać właśnie znamion użytkowania. Jeśli ich nie widać i jest idealnie wyczyszczona, można się spodziewać ukrytych defektów. Najlepiej skorzystać z kanału i sprawdzić podwozie. Przy dobrym oświetleniu będzie można łatwo zauważyć czy dolne elementy auta mogły być uprzednio zalane.

Listwy oraz uszczelki

Podobnie jak z dolnymi elementami samochodu tak i handlarze omijają często listy i uszczelki. Ponieważ gołym okiem nie widać tych zabrudzeń, sprzedawcy nie zawracają sobie niemi głowy. Oczywiście bywają także pedantyczni sprzedawcy, którzy zwrócą uwagę na te elementy. Jednak warto i tak je sprawdzić. Na co zwrócić uwagę żeby poznać czy auto jest popowodziowe? Należy dokładnie sprawdzić uszczelki w każdych drzwiach, przy szybach i inne gumowe elementy. Jeśli ilość zabrudzeń będzie niepokojąca, można przemyśleć ponownie czy ten zakup jest odpowiedni. Oprócz gumowych elementów powinno się także sprawdzić zabrudzenia na listwach na drzwiach oraz zderzakach.

Parujące reflektory

Dlaczego należy sprawdzić reflektory? Z reguły jest to normalne. Często się zdarza, że są nieszczelne nawet w nowych samochodach, w wyniku czego parują. Warto wtedy sprzedawcę dopytać o przyczynach parowania reflektorów. Jak jednak poznać czy auto jest popowodziowe? Warto sprawdzić wszystkie światła, tj. światła do jazdy dziennej, postojowe, stopu, kierunkowskazy, a nawet przeciwmgielne. Jeśli pojawia się wilgoć w kilku reflektorach oraz jest widoczne zabrudzenie, może to oznaczać, że pojazd był uprzednio zalany.

Wnętrze samochodu popowodziowego

Podczas powodzi często się zdarza, że woda osiąga na tyle wysoki poziom aby zalać również wnętrze auta. Nierzadko widuje się, że samochód stoi w wodzie aż po sam dach. Efektem tego jest wilgoć i nieprzyjemny zapach w samochodzie. Pozostająca wilgoć w samochodzie jest niebezpieczna dla zdrowia, więc nawet jeśli powód powstawania wilgoci jest inni niż uprzednie zalanie samochodu należy przemyśleć decyzję zakupu takiego pojazdu. Oczywiście pranie tapicerki może zniwelować większość tego problemu ale nadal on pozostanie i będzie szkodził zdrowiu kierowcy.

Co należy sprawdzić

Jeśli handlarz próbował ukryć problem wewnątrz samochodu i nie czuć wilgoci po wejściu do samochodu warto sprawdzić czy było faktycznie coś czyszczone. Ważnym elementem do sprawdzenia jest tapicerka, a dokładniej jego mało widoczne boki. Stan krawędzie będzie się wtedy różnił od pozostałej jej części. Następnie warto sprawdzić czy nikt nie odkręcał śrub. Podczas zwykłego czyszczenia samochodu do jego sprzedaży nie ma konieczności wyciągania elementów z wnętrza auta. Takie zabiegi są stosowane głównie w celu ukrycia defektów.

Zalana elektronika

Jak sprawdzić czy auto jej popowodziowe? Należy zwrócić uwagę na elektronikę. Jest to kolejny element, który psuje się podczas kontaktu z wodą. Część z nich oczywiście może zostać nienaruszona, a część naprawiona. Jednak warto podpiąć komputer i sprawdzić czy wszystko działa. Często się zdarza, że część elektroniki która nie działa poprawnie handlarze po prostu wyłączają. Dzięki temu potencjalny kupiec nie zauważy defektu. Może to dotyczyć nawet najbardziej prostych rozwiązań, takich jak np. podgrzewane fotele, elektryczne szyby, czy też klimatyzacja.

Podsumowanie

Żeby poznać czy auto jest popowodziowe należy zwrócić uwagę na wiele elementów. Zaczynając od regionu skąd zostaje sprowadzony, poprzez sprawdzenie mało widocznych elementów oraz uszczelek i wnętrza auta, kończąc na elektronice. Każdy z tych elementów z osobna po negatywnym przejściu testy może nie oznaczać, woda podczas powodzi zalała samochód. Jeśli natomiast pojawi się więcej przesłanek należy bardzo dokładnie przemyśleć zakup tego pojazdu. Zakup popowodziowego samochodu może skończyć się bardzo krótkim okresem jego eksploatacji, a także będzie mieć szkodliwy wpływ na zdrowie korzystających z pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram