2021-12-18

Zaparowane szyby w samochodzie. Jak pozbyć się wilgoci w aucie?

Zaparowane szyby w samochodzie są uciążliwe? Okres zimowy jest szczególnie trudny dla kierowców. Muszą się mierzyć z ciężkimi warunkami na drogach, takimi jak oblodzenia, opady śniegu a także błoto pośniegowe. Większość kierowców także ma problemy z zaparowanymi szybami, które ograniczają widoczność. Ten problem jest wyjątkowo uciążliwy, ponieważ szyby mogą parować także podczas jazdy, nie tylko wtedy jak samochód stoi zaparkowany. Dlaczego pojawia się wilgoć w aucie? Jakie są sposoby poradzenia sobie z tym problemem? Odpowiedzi na te dręczące pytania można przeczytać poniżej.

Dlaczego szyby w aucie są zaparowane?

Zaparowane szyby w samochodzie najczęściej są wynikiem wilgoci w samochodzie. Oprócz powodów związanych z błędami w konstrukcji auta można także wyróżnić te związane z eksploatacją oraz nieprawidłowym użytkowaniem pojazdu. Naturalnym jest, że w starszych samochodach pojawia się korozja, która jest powodem pojawiających się szczelin w karoserii przez które woda wdziera się do środka samochodu. Drugim wrażliwym elementem są uszczelki. Guma z upływem czasu parcieje tworząc taki sam negatywny skutek. Natomiast do powodów związanych z zaniedbaniem wnętrza auta można zaliczyć między innymi: pozostawianie mokrych wycieraczek, nieprawidłowe czyszczenie tapicerki, trzymanie ubrań w samochodzie, niedbanie o stan klimatyzacji, a także nie doglądanie kanałów odpływowych znajdujących się na podszybiu.

Sposoby na zaparowane szyby w aucie

Właściciele samochodów z klimatyzacją mają proste rozwiązanie. Wystarczy włączyć klimatyzację nakierowując ją na zaparowane szyby. Po kilku minutach problem znika. Natomiast w innych pojazdach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie ciepłego nawiewu wraz z otworzeniem jednego okna. Warto także posiadać pod ręką ściereczkę z mikrofibry. Doskonale się sprawdza w przypadku braku czasu. Można nią przetrzeć szyby bez ryzyka pozostawienia uciążliwych zacieków ograniczających widoczność.

Jak radzić sobie z wilgocią w samochodzie

Przede wszystkich należy otrzepywać buty ze śniegu przed wejściem do samochodu. Czynność ta jest prosta a często pomijana. Śnieg wniesiony na wycieraczki roztapia się powodując nadmiar wody we wnętrzu samochodu. Następnie ta woda paruje osadzając się na szybach. Jeśli jest taka możliwość warto regularnie suszyć wycieraczki samochodowe. Przydatny w samochodzie może się okazać pochłaniacz wilgoci. W przypadku dużego problemu z wilgocią nie wyeliminuje wszystkich skutków, jednak przynajmniej w pewnym stopniu pomoże zlikwidować problem. Kolejną doraźną metodą jest stosowanie pokrowca na samochód. Zabezpieczy on szybę przed opadami oraz liśćmi, które zapychają kanał odpływowy.

Preparaty na zaparowane szyby

Kolejnym sposobem na zaparowane szyby w aucie jest zastosowanie środków chemicznych. Na rynku jest szeroka gama preparatów zabezpieczających szyby przed parowaniem. Jednak nie wystarczy tylko nimi spryskać szybę, żeby cieszyć się z nieskazitelną widocznością. Należy przed zastosowaniem preparatu dokładnie umyć szyby oraz lusterka, a także je wysuszyć. Następnie trzeba spryskać je preparatem i po chwilki ponownie przetrzeć ściereczką. Zastosowanie preparatów chroni szyby w samochodzie przed zaparowaniem. Nie likwiduje w żadnych stopniu problemu wilgoci w aucie.

Ochrona przed wilgocią

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zgodnie z tym warto zastosować się do porad w celu uniknięcia pojawienia się wilgoci w samochodzie zamiast walczyć z uporczywym problemem. Przede wszystkim warto zadbać o karoserię. Chronienie blachy przed korozją pozwoli nam uniknąć wdzierania się wody do wnętrza auta. Także trzeba pamiętać o ochronie uszczelek, żeby guma nie sparciała. Dbanie o elementy wewnętrzne samochodu jest tak samo istotne jak te zewnętrzne. Źle czyszczona lub niezadbana tapicerka może być powodem powstawania wilgoci. Bez prawidłowego czyszczenia i konserwacji tapicerka zbiera w sobie wodę, którą ciężko jest później z niej wyciągnąć. Dla kierowców wożących ze sobą ubrania zaleca się je spakować do specjalnych szczelnych pokrowców. Materiał wchłania wodę, która zaczyna parować w momencie powstania różnicy temperatur. Zamknięcie ich w specjalnych pokrowcach chroniony jest samochód a także i ubrania przed wilgocią. Ważnym elementem ochrony auta jest dbanie o suchą podłogę samochodu. Warto więc zadbać o suche buty podczas wchodzenia do pojazdu oraz regularne zbieranie wody z progów.

Przydatne porady jak zadbać o samochód

Zapraszam do przeczytania porad, które pomogą zabezpieczyć samochód przed wilgocią:

Pamiętaj! Dbając o samochód zwiększasz bezpieczeństwo jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram